Autor: Archidiecezja Łódzka
Abp Gądecki o braterstwie w encyklice "Fratelli tutti"

Podczas 387. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Łodzi w październiku została zaprezentowana nowa encyklika Papieża Franciszka "Fratelli tutti". Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Ksiądz Biskup Piotr Jarecki, a także ks. prof. Piotr Mazurkiewicz dokonali analizy najnowszej encykliki.

Ks. Abp Stanisław Gądecki przedstawił zawartą w encyklice koncepcję braterstwa, opierającą się na świadomości, że wszyscy jesteśmy dziećmi Boga. Chodzi o świadomość, że jeden Bóg jest ojcem wszystkich ludzi. Takie pojęcie braterstwa jest różne od tego, które opiera się na wspólnocie interesów. Nie jest odniesieniem do więzów krwi, lecz chodzi o uniwersalne braterstwo – otwarte, przekraczające granice narodów, religii, ras.

Przewodniczący KEP podkreślił, że Ojciec Święty odwołuje się do braterstwa nakreślonego w przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. Jest ono skierowane ku temu, kto jest słaby, ku najmniejszym. Miłosierny Samarytanin jest postacią kluczową tej encykliki, ukazując jedność między nierównymi, innymi. Metropolita poznański zaznaczył, iż w braterstwie jest też miejsce na rolę religii a Autor odnosi je często do migrantów, mających prawo do gościnności.

ZOBACZ TAKŻE: OPUBLIKOWANO ENCYKLIKĘ OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA “FRATELLI TUTTI” – O BRATERSTWIE I PRZYJAŹNI SPOŁECZNEJ