Autor: Piotr Drzewiecki
Jubileusz Archidiecezji Łódzkiej w Łasku

W Kolegiacie Łaskiej bp Edward Dajczak – biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przewodniczył Mszy Świętej, podczas której ogłoszono rozpoczęcie Roku Jubileuszowego z okazji 100-lecia powstania diecezji łódzkiej.

W homilii biskup Edward Dajczak nawiązał do przypowieści o winnicy. - Przypowieść o winnicy pokazuje Boga. Zniszczenie winnicy nie jest planem Boga. Na początku tego świętowania jubileuszu 100 lecie Archidiecezji Łódzkiej dostajemy pocieszenie - Kościół jest nie do pokonania. Jezus mówi ja jestem krzewem. Ale latorośl może nie wydać liści.

Franciszek mówił, że Bóg zachęca nas, żeby przyjąć miłość, która podarował. Może to właśnie jest ważne ma początku świętowania. Byśmy wzięli te miłość. Jej świadomość jest niezwykła (…) Jezusowi bardzo zależy na Tobie. Czy my tkwimy w Jezusie? Czy jesteśmy w nim? Czy jesteśmy tymi, którzy z otwartymi sercami karmieni jesteśmy sokiem winnym? Razem z Chrystusem zmieniła się cała sytuacja. Winnica nigdy nie będzie odrzucona i zniszczona, bo jest w niej Bóg. Jeśli na dołączam się od niego, to już tak nie jest – mówił bp Dajczak.

- Tu w 1366 roku była pierwsza parafia, tu był Jezus, tu była wiara. Stoimy w miejscu, gdzie już w XVI wieku była świątynia. W Azji mniejszej kwitły kościoły. Tam było centrum ewangeliczne świata. Dziś jest tam pustynia. Naszym zadaniem jest to, byśmy byli wszczepieni w Boga. Bóg chce by w Jezusie Chrystusie przetrwała wiara i by przyjęto jego słowo. Nie pomogą żadne czyny I żadne świętowania jeśli tego nie zrobimy. Wszyscy przez chrzest jesteśmy wszczepieni w Chrystusa. Kościół może istnieć tylko dzięki temu, że Jezus posłał nam słowo i tworzy z nami wspólnotę komunii. To Jezusowe słowo jest cały czas podtrzymywane. Dziś jesteśmy tu gdzie dokonuje się eucharystia. Żyjemy w świecie ogromnych tradycji. Tu też jest niezwykła historia, ona może nas wesprzeć (…) Dziś na początku tego świętowania zadajmy sobie pytanie: Czy to co robię, kim jestem może się Jezusowi podobać? - pytał zebranych bp Dajczak.

Na zakończenie Mszy świętej dziekan dekanatu łaskiego ks. Kan. Jarosław Wojtal dokonał aktu ogłoszenia Roku Jubileuszowego, zaś w kaplicy Matki Boskiej Łaskiej odśpiewany został Apel Jasnogórski.