Do WSD w Łodzi przyjęto 9 nowych kleryków

Zakończyła się rekrutacja do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi na rok akademicki 2020/2021. W dwóch turach, które odbyły się w dniach 8-9 lipca oraz 7-8 września br.  kandydaci odbyli rozmowy z księdzem rektorem, ojcem duchownym seminarium, a także zdali egzamin z wiedzy katechetycznej z zakresu szkoły średniej.

- Pierwsza połowa września to czas przygotowania do nowego roku formacyjnego. – tłumaczy ks. dr Marcin Pietrzyk – ojciec duchowny WSD w Łodzi. - Na chwilę obecną jesteśmy już po dwóch rekrutacjach, podczas których na pierwszy rok zostało przyjętych 9 kandydatów na rok propedeutyczny. – podkreśla.

Rok propedeutyczny to dodatkowy etap łódzkiej formacji seminaryjnej, który odbywa się w domu formacyjnym w Łasku - Kolumnie. To tam klerycy poprzez wykłady wprowadzające z teologii oraz duchowości przygotowują się do podjęcie studiów filozoficzno – teologicznych, które potrwają - 6 lat.

Zjazd kandydatów przyjętych do WSD będzie miał miejsce już 19 września. – Klerycy roku propedeutycznego wyjadą na rekolekcje ewangelizacyjne, a następnie będą mieli czas na integrację, po czym wrócą do Łasku - Kolumny na swoją formację wstępną – tłumaczy ojciec duchowny.

Gdy przyjrzymy się zestawieniu rekrutacji na pierwszy rok do łódzkiego WSD na przestrzeni ośmiu lat, to z łatwością zaobserwujemy pewną stałość, która oscyluje wokół +/- 10 kleryków.

Zestawienie alumnów przyjętych na  I rok do Wyższego Seminarium Duchownym w Łodzi w latach 2013 – 2020:

• 2020 – 9 alumnów
  • 2019 – 10 alumnów
  • 2018 – 13 alumnów
  • 2017 – 8 alumnów
  • 2016 – 12 alumnów
  • 2015 – 12 alumnów
  • 2014 – 11 alumnów
  • 2013 – 11 alumnów

W nowym roku akademickim w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi swoje studia podejmie 43 alumnów. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zostało powołane do istnienia 9 sierpnia 1922 roku dekretem pierwszego ordynariusza ówczesnej diecezji łódzkiej – ks. bpa Wincentego Tymienieckiego, a pierwszym rektorem, tej jednej z najstarszych uczelni Łodzi, został ks. Jan Krajewski.