Autor: Teresa Żegota
Pielgrzymi z Wolborza na szlaku Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

W dniach 4 - 5 lipca 2020 r. grupa z parafii św. Mikołaja Biskupa w Wolborzu wybrała się na pielgrzymkę „Szlakiem Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego”. Nasz pielgrzymi szlak rozpoczęliśmy w Loretto uczestnicząc w nabożeństwie pierwszej soboty miesiąca. Kolejny etap to Zuzela i zwiedzanie kościoła oraz Muzeum Lat Dziecięcych, które zorganizowano w zrekonstruowanym drewnianym budynku dawnej wiejskiej szkoły.

Wieczorem dotarliśmy do Stoczka Klasztornego, gdzie o. Krzysztof przybliżył nam bogate dzieje sanktuarium, a następnie pokazał celę i kaplicę więzienną Prymasa Tysiąclecia. Przedstawił też jak wyglądało życie uwięzionego Prymasa za murami klasztoru.

Niedzielę rozpoczęliśmy od Mszy Świętej w sanktuarium NMP Matki Pokoju w Stoczku. Kolejny etap naszego pielgrzymowania to zamek w Lidzbarku Warmińskim (siedziba Biskupów Warmińskich), a następnie Sanktuarium Maryjne w Krośnie k. Ornety. Na naszym pielgrzymim szlaku znalazło się też Głotowo - z sanktuarium Najświętszego Sakramentu i Męki Pańskiej oraz Kalwarią Warmińską.

To był dobry czas do przemyśleń, zdobycia informacji o życiu Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, wyciszenia się oraz delektowania pięknem przyrody Podlasia i Warmii. Organizatorem pielgrzymki był Klub Inteligencji Katolickiej im. Św. Jana Pawła II, działający przy wolborskiej parafii, a przewodnikiem duchowym ks. Karol Kowalik.