Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 909
Któż byłby w stanie wymyślić Najświętszą Pannę? - Nowenna do M.B. Szkaplerznej #9
Udostępnij

Dziś wieczorem w kościele klasztornym Sióstr Karmelitanek Bosych w Łodzi zakończyła się dziewięciodniowa Nowenna Szkaplerzna przygotowująca do święta Matki Bożej z Góry Karmel, która w Kościele Katolickim obchodzona jest 16 lipca.

W ostatnim dniu nowenny ojciec Ernest Zielonka – przeor łódzkiego klasztoru oo. Karmelitów – mówił o czci i nabożeństwie jakie do Matki Bożej miała św. Teresa od Dzieciątka Jezus i Przenajświętszego Oblicza - patronka łódzkiego Karmelu.

- Maryja jest pierwszą spośród wierzących i choć jest Matką Boga, pozostaje pokorna. Jej przykład możliwy jest do naśladowania! To dla Teresy było niezwykle ważne. W ostatnich rozmowach z 21 sierpnia powie do Siostry Agnieszki: żeby kazanie o Najświętszej Maryi Pannie mogło mi się spodobać, jak również przynieść mi pożytek, musi ukazywać Jej życie rzeczywiste, a nie oparte na luźnych domysłach. Jestem pewna, że Maryja żyła bardzo prosto, ale przedstawia się Ją niedostępną. Trzeba pokazać, że jest dostępna, że żyła z wiary tak, jak my. Z jednej strony Najświętsza Panna ma coś więcej – bo nie potrafiłaby zgrzeszyć, bo była wolna od zmazy pierworodnej, ale z drugiej strony miała mniej szczęścia niż my, gdyż nie miała Najświętszej Panny, którą mogłaby pokochać. Dla nas to jedno szczęście więcej, a dla niej jedno mniej. – cytował św. Teresę kaznodzieja.

Kończąc homilię przywołał ostatnie chwile ziemskiego życia patronki łódzkiego Karmelu, które odbywały się w obecności figury Matki Bożej Uśmiechniętej. Figurę przyniesiono do celi umierającej Karmelitanki. Gdy ta patrzyła na Najświętszą Maryję Pannę powiedziała tylko: któż byłby w stanie wymyślić Najświętszą Pannę? Któż byłby w stanie wymyślić Najświętszą Pannę?

Podczas dzisiejszej liturgii celebrans miał na sobie ornat rzymski, który przysłany został z Karmelu z Lisieux w 1958 roku. Był on używany za życia św. Teresy, gdy była zakrystianką francuskiego klasztoru.

Po zakończeniu Mszy świętej miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu i odmówione zostały modlitwy na ostatni dzień Nowenny Szkaplerznej. Dziewięciodniowe przygotowanie zakończył karmelitański śpiew Salve Regina!

Udostępnij
Galeria zdjęć