Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi rozpoczyna rekrutację!

W raz z kończeniem roku akademickiego rozpoczyna się rekrutacja do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi na rok akademicki 2020/2021. Więcej o tym, jak zostać klerykiem w WSD w Łodzi opowiada ks. Bartłomiej Franczak – prefekt WSD.

Aby wstąpić w progi tej najstarszej łódzkiej uczelni należy przejść pozytywnie przez poszczególne kroki procesu rekrutacyjnego.

Jak zostać klerykiem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi?

1. Umów się na spotkanie z przełożonym naszego Seminarium. W tym celu dobrze będzie wcześniej umówić się telefonicznie na konkretny termin. Możesz to zrobić dzwoniąc na numer telefonu: (0-42) 664 88 88 w godzinach 8:00-20:00.

2. Następnie przyjedź do WSD, aby złożyć dokumenty. Oto ich lista:

• podanie o przyjęcie na rok propedeutyczny w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi (należy napisać je odręcznie
  • i zaadresować na ręce Księdza Rektora),
  • życiorys (również napisany odręcznie),
  • opinia Księdza Proboszcza parafii zamieszkania,
  • aktualna metryka chrztu, zawierająca informację o przyjęciu sakramentu bierzmowania i o braku innych adnotacji (można ją otrzymać w kancelarii parafialnej – tam, gdzie miał miejsce chrzest),
  • oryginał świadectwa maturalnego (chyba, że jeszcze go nie posiadasz – wówczas możesz dostarczyć je w późniejszym terminie),
  • oryginał świadectwa ukończenia szkoły średniej,
  • świadectwo ukończenia katechezy w szkole średniej (powinieneś otrzymać je od katechety),
  • zdjęcia w formacie legitymacyjnym oraz w wersji cyfrowej. W czasie spotkania ma miejsce również krótka rozmowa, w czasie której otrzymasz instrukcję co do dalszego postępowania, a także dokładne informacje o przebiegu rekrutacji. Adres Seminarium: ul. św. Stanisława Kostki 14 90-457 Łódź

3. Przyjedź na rekrutację.
Oto jej terminy (oczywiście przyjechać wystarczy tylko na jeden z nich):

• 8-9 lipca (środa-czwartek);
  • 7-8 września (poniedziałek-wtorek).
    Rozpoczęcie o godz. 12:00, zakończenie drugiego dnia ok. godz. 15:00.

Na co składa się rekrutacja?

• rozmowa kwalifikacyjna z ks. Rektorem,
  • rozmowa z ojcem duchownym,
  • egzamin wstępny z zakresu katechezy w szkole ponadgimnazjalnej,
  • testy psychologiczne i rozmowa z psychologiem,
  • badanie lekarskie,
  • wspólna modlitwa. Rekrutacja trwa dwa dni, w związku z czym Seminarium zapewnia nocleg, a także wyżywienie.

4. Uzyskaj informację o wyniku rekrutacji. Aby to zrobić, zadzwoń do Seminarium (tel. 42 664 88 88) i przedstaw sprawę, w jakiej dzwonisz. Zostaniesz połączony z księdzem dyżurującym w danym dniu, który poinformuje Cię, czy zostałeś przyjęty.

Aktualnie w WSD, na pięciu kursach studiuje 46 alumnów, wśród których jest ośmiu wyświęconych w tym roku diakonów oraz ośmiu kleryków z roku propedeutycznego.