Autor: Archidiecezja Łódzka
Abp Ziółek: dziewictwo jest opowiedzeniem się za drogą miłości

„Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu.” Łk. 2,19

„Karolino, kochaj ten Kościół od którego otrzymasz konsekrację, do którego służby będziesz przeznaczona i czuj się z tym Kościołem zawsze silnie związana. Bądź jego aktywnymi rękami, jego głosem modlitwy, jego wyrazem miłosierdzia, pomocą dla jego ubogich, a także pocieszeniem i wsparciem dla jego cierpiących synów i córek”- mówił w swojej homilii Ksiądz Arcybiskup Władysław Ziółek.

W dniu kiedy Kościół oddaje cześć Najświętszej Marii Pannie Nieustające Pomocy w kościele oo. Jezuitów miał miejsce obrzęd konsekracji dziewicy- Karoliny Guligowskiej. Mszy Świętej przewodniczył i był także konsekratorem Ksiądz Arcybiskup Władysław Ziółek. We wstępie o. Remigiusz Recław, proboszcz parafii Najświętszego Imienia Jezus podkreślił, że to właśnie Abp Ziółek w 2005 wyraził zgodę na ten obrzęd konsekracji dziewic w Archidiecezji Łódzkiej.

Arcybiskup Senior w swojej homilii zwrócił uwagę na to, że konsekracja osoby to szczególne zapuszczenie korzeni w Chrystusie, aby na nim budować całe swoje życie i postępowanie. Zaznaczył, że osoba konsekrowana staje się świadkiem Królestwa, które nie jest z tego świata i należy do rodzinnych tych, którzy dla Królestwa niebieskiego porzucili wszystko i świadczą o tym, że wszystko na tym świecie przemija, ale słowo Boże trwa wiecznie.

Ksiądz Arcybiskup zaznaczył, że Kościół poprzez obrzęd konsekracji dziewic odpowiada na znaki obecnego czasów. „Skłonność świata do gloryfikowania i absolutyzowania miłości utożsamianej często z pożądliwością, odwróciła hierarchię wartości. Dziś miłość często myli się z egoizmem, który rodzi chęć panowania nad osobą, której się pragnie. Egoizm traktuje drugą osobę jako obiekt własnego, niespokojnego poszukiwania szczęścia”- zaznaczył Abp Ziółek.

Dalej w swoim słowie Arcybiskup zaznaczył, że miłość pochodząca z konsekracji jest początkiem nowego życia w Kościele. „Szczególnie oczekiwaną posługą dziś od osób konsekrowanych jest nieustanne wychodzenie wraz z całym Kościołem naprzeciw największej biedzie człowieka współczesnego jaką jest odrzucenie Boga.”

„Kochaj ten Kościół od którego otrzymasz konsekrację, do którego służby będziesz przeznaczona i czuj się z tym Kościołem zawsze silnie związana. Bądź jego aktywnymi rękami, jego głosem modlitwy, jego wyrazem miłosierdzia, pomocą dla jego ubogich, a także pocieszeniem i wsparciem dla jego cierpiących synów i córek”- mówił do Karoliny Guligowskiej Ksiądz Arcybiskup.

Po homilii miał miejsce obrzęd konsekracji. Po modlitwie Księdza Arcybiskupa, kandydatka do stanu konsekrowanego, położyła się krzyżem, a wszyscy zebrani w litanii do Wszystkich świętych, wzywali Bożych łask dla niej. Następnie została odmówiona modlitwa konsekracyjna, poświęcona obrączka – widomy znak konsekracji oraz brewiarz.

W jej formację zaangażowany był o. Grzegorz Radomiak, a także jej spowiednicy: ks. Arndt i ks. Szczyrba.

Karolina Guligowska od trzech lat jest związana z Fundacją Miłość i Serce, która troszczy się o dzieci i młodzież dotkniętą autyzmem.

Jako osoba świecka konsekrowana chciałaby pokazywać swoim życiem- jak to jest dobrze, gdy Jezus jest na pierwszym miejscu.

Zwyczaj konsekrowania dziewic wywodzący się z pierwotnego Kościoła, doprowadził do powstania uroczystego obrzędu, przez który dziewica staje się osobą poświęconą, wielkim znakiem miłości Kpo0ścioła do Chrystusa. Przez ten obrzęd Kościół wyraża swą miłość do dziewictwa oraz błaga w nim Boga o łaskę dla dziewic i o zstąpienie na nie Ducha Świętego.