Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny

Dokładnie 2 marca 1989 roku – a więc 31 lat temu – został powołany do istnienia Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny, jako pierwsza tego typu instytucja Kościelna w Polsce.

W czasie trzydziestoletniej działalności Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego przez ośrodek przeszło wiele par, których formacja zakończyła się powodzeniem – adopcją, oczekiwaniem – gdyż należało spełnić pewne wymagania i czekać, lub fiaskiem – gdy małżonkowie nie spełnili wymagań podyktowanych przez prawo.

– Jak policzyliśmy przez nasz Ośrodek przeszło 1840 dzieci, które znalazły swoje miejsce w rodzinach zastępczych poprzez adopcję.  – tłumaczy Magdalena Lesiak – dyrektor AOA. Jak podkreśla dyrektor – z roku na rok adopcji jest co raz mniej ale ta liczba pokazuje taką realną pracę naszego ośrodka. Z każdym rokiem polepsza się sytuacja materialna – finansowa polskich rodzin, co służy temu, że rodzice nie decydują się na oddanie swoich dzieci do adopcji, bo widzimy to w liczbie adopcji, które są wyrażane przez rodziców biologicznych. Jeszcze 10 – 15 lat temu takich adopcji – za zgodą rodziców – było 30 w roku, a dziś jest ich 5 – 8 w roku. To pokazuje, że mamy nie chcą oddawać swoich dzieci do adopcji. – dodaje.

Każda rodzina, która zostaje rodziną adopcyjną nie jest pozostawiona sama sobie i może zawsze skorzystać z wszelkiej pomocy jaką oferuje AOA. Raz w roku – na przełomie maja i czerwca – odbywa się doroczny zjazd rodzin adopcyjnych, gdzie dzieci mogą razem się spotkać, a rodzice podzielić się swoim doświadczeniem wychowania dziecka.

Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny
93-162 Łódź, ul. Broniewskiego 1a;