Archidiecezja Łódzka
Bp Pękalski do chorych: Jezus uczy nasz wrażliwości
13:59 | 11.02.2020 | Wyświetleń: 443 | Autor: ks. Paweł Kłys

W samo południe w łódzkiej Bazylice Archikatedralnej odbyła się Msza święta z okazji Międzynarodowego Dnia Chorego. Liturgii – połączonej z Sakramentem Namaszczenia Chorych – przewodniczył ksiądz biskup Ireneusz Pękalski.

W homilii ksiądz biskup powiedział między innymi – Przyjdźcie do mnie! – mówi Jezus. On ich zapraszał do siebie, ale On ich też szukał, przemierzając drogi Ziemi Świętej. Jezus bardzo często spotykał się z osobami chorymi, które same do Niego przychodziły, lub były przynoszone przez najbliższych. On się przy nich zatrzymywał. Nie przechodził obojętnie. Z wrażliwością swojego serca pochylał się nad ich losem, i zaradzał tym rozmaitym doświadczeniom ich życia – bardzo często przywracać zdrowie. Ale – bardzo często było tak, że Jezus zanim uczynił cud – dotyczący ludzkiego ciała – najpierw wypowiadał słowa zdumiewające dla słuchaczy – mówił: odpuszczają ci się twoje grzechy! Ci co przynosili paralityka widzieli paraliż jego ciała, a Jezus patrzył głębiej. On widział ten paraliż duchowy tzn. grzech. Zanim uzdrowił ciało – uleczył duszę. – zważył bp Pękalski.

zobacz także: Orędzie Papieża Franciszka na XXVIII Światowy Dzień Chorego 2020 r.

Po homilii i modlitwie wprowadzającej w sakrament chorych, wierni podchodzili do ołtarza przyjmując ten sakrament.

Światowy Dzień Chorego obchodzony w tym roku po raz 28. został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku tj. w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie papieża Polaka. Święto obchodzone jest w dniu wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, a jego celem jest zwrócenie uwagi na chorych i cierpiących na całym świecie oraz modlitwa w ich intencji.