Wyświetleń: 2001
Łódzkie dni modlitw o jedność chrześcijan 2020 - Cerkiew Prawosławna

Prawosławną jutrznią święta Chrztu Pańskiego celebrowaną w Soborze św. Aleksandra Newskiego rozpoczęły się w regionie łódzkim dni modlitw o jedność chrześcijan, które w tym roku odbywają się pod hasłem „życzliwymi bądźmy” (Dz. 28,2). Liturgii przewodniczył Atanazy – biskup diecezji łódzko – poznańskiej Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

- Dzisiejsze nabożeństwo odbywa się w wigilię Chrztu Pańskiego wg kalendarza Juliańskiego. – mówi ks. Eugeniusz Fiedorczuk. Cieszymy się, ze w tym dniu jesteśmy razem tu w tej katedralnej świątyni prawosławnej. Wyjątkowe jest to, że możemy się wspólnie modlić i śpiewać na Bożą chwałę. – dodaje proboszcz katedry prawosławnej.

W dzisiejszym nabożeństwie uczestniczyli:-  ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, ks. bp M. Włodzimierz Jaworski z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, ks. proboszcz Marcin Undas ze zgierskiej parafii Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, ks. Davide Carbonaro ze Zboru Ewangelicko – Metodystycznego w Łodzi oraz ks. dk. Piotr Kowalczyk z Kościoła Polskokatolickiego. Obecni byli także inni duchowni oraz wierni Kościoła Rzymskokatolickiego, ale także Kościołów zrzeszonych w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej.

Pod koniec - blisko półtoragodzinnego - nabożeństwa ksiądz biskup Atanazy podziękował wszystkim za spotkanie i wspólną modlitwę. – Bardzo się cieszę, że dzień modlitwy ekumenicznej w naszej katedrze wypadł właśnie dziś – w wigilię święta Chrztu Pańskiego. Bardzo dziękuję wszystkim za obecność i modlitwę - zwłaszcza księżom biskupom, arcybiskupom i metropolicie. Jak powiedział jeden z wielkich nauczycieli chrześcijaństwa – św. Atanazy – Jezus ochrzcił się i poprzez Jego chrzest, my wszyscy oczyszczeni zostaliśmy w wodach Jordanu. Na Jezusa zszedł Duch Święty i my wszyscy otrzymaliśmy tego Ducha przez Jezusa, i ten Duch łączy nas wszystkich. – podkreślił łódzki władyka.