Łódzkie dni modlitw o jedność chrześcijan 2020 - Bazylika św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim

Dziś wieczorem – już po raz kolejny - przedstawiciele łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła katolickiego spotkali się na wspólnej modlitwie o jedność wszystkich chrześcijan. Tym razem wspólne modlitwy odbyły się w bazylice św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim. Mszy świętej przewodniczył metropolita łódzki – ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, a homilię wygłosił ksiądz biskup Marek Izdebski - superintendent generalny Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP.

- My chrześcijanie – wyznawcy Jezusa z Nazaretu mamy przesłanie zarówno dla skrzywdzonych poniżanych, ale mamy też przesłanie dla krzywdzicieli. – mówił w homilii biskup Marek Izdebski. - Tym pierwszym głosimy wyzwolenie z okowów ucisku, a tym drugim istnienie możliwości wyjścia z zaklętego kręgu zła i zwrotu ku dobru. Patrzymy na świat, nie na jako miejsce nieusuwalnego konfliktu, ale jak na miejsce, które kiedyś – gdy przeminie to, co teraz znamy jako ziemię i niebo – zamieni się – jak o tym mówią słowa Apokalipsy w święte miasto Jeruzalem. Ale dla tych, którzy nie podzielają naszej wiary i nadziei, to stwierdzenie może się wydać zwykłą fantastyką. – zauważył kaznodzieja.

- Każdego dnia pełniąc wolę Najwyższego czynimy świat na nowo dla naszych małżonków, dla naszych dzieci, dla naszych bliźnich, przychodniów, gości, i dla tych, których nie znamy. Ale wiedzmy, że wielu czeka na naszą wyciągniętą dłoń. Każda podana dłoń jest znakiem, że oto jest miejsce, gdzie Bóg przebywa z ludźmi, i z nimi pragnie mieszkać, a zło nie ma tam przystępu. Podajmy sobie dziś dłonie w tym geście życzliwości, a może więcej – w geście prawdziwej Chrystusowej miłości - jako zapowiedź nowego Jeruzalem! – zachęcał duchowny.

Modlitwę powszechną, która miała miejsce po homilii, odmówił ks. Wiesław Żydel – proboszcz piotrkowskiej parafii Ewangelicko – Augsburskiej.

Przed błogosławieństwem łódzki pasterz - odwołując się do dzisiejszej ewangelii - zachęcił zebranych na modlitwie, by - ten czas wspólnych spotkań, który jest nam dany, zmieniał naszą codzienność. Byśmy rzeczywiście pełnili wolę Ojca, to znaczy, byśmy stawali się coraz bardziej zjednoczonymi w jednym Ciele Chrystusa, w jednym Chrzcie, w jednym, świętym, powszechnym i apostolskim Kościele. Byśmy chcieli być ze sobą na co dzień jedno. Byśmy chcieli razem głosić wiarę, byśmy chcieli razem wyjść do dzieł charytatywnych, byśmy chcieli razem studiować Słowo Boże, byśmy byli dla siebie życzliwi! – zachęcał arcybiskup Ryś.

W dzisiejszej ekumenicznej modlitwie wziął udział także ks. prot. Jan Jakimiuk - proboszcz prawosławnej parafii pw. Wszystkich Świętych w Piotrkowie Trybunalskim oraz przedstawiciele parafii i klasztorów znajdujących się na terenie miasta, jak i dekanatu Piotrkowskiego.

Nabożeństwa ekumeniczne na terenie łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej zakończą się już w najbliższy czwartek 30 stycznia br. nabożeństwem w Kościele Ewangelicko – Reformowanym w Zelowie.