Boże Narodzenie w Cerkwi Prawosławnej

Po 40 dniach tzw. „Małego – Wielkiego Postu” przygotowującego do świąt Bożego Narodzenia, po rodzinnym spotkaniu przy wieczerzy wigilijnej, wierni Kościoła Prawosławnego obchodzą uroczystość Narodzenia Pańskiego.

Według kalendarza Juliańskiego, który jest kalendarzem liturgicznym Kościoła Wschodniego, święta te obchodzone są 13 dni później, niż w Kościele Zachodnim.

Podobnie jak w całym świecie prawosławnym, tak samo i w Łodzi, która należy do diecezji łódzko – poznańskiej Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, odbywają się uroczystości związane ze świętowaniem przyjścia na świat Zbawiciela.

Wczoraj wczesnym popołudniem odbyła się liturgii „Całonocnego czuwania”, podczas której odczytywane były proroctwa Starego Testamentu, opowiadające o przyjściu na świat Zbawiciela, który pochodzić będzie z domu i rodu Dawida. Zaś po zakończeniu liturgii w domach odbyła się tradycyjna wigilia, gdzie zamiast opłatka jak w Kościele katolickim podzielono się prosforą, składając sobie życzenia.

Liturgia Św. Jana Złotoustego, celebrowana przez księdza biskupa Atanazego – ordynariusza prawosławnej diecezji łódzko – poznańskiej sprawowana 7 stycznia wg. kalendarza gregoriańskiego, o godz. 9:30 w łódzkiej katedrze prawosławnej przy ul. Kilińskiego, rozpoczęła obchody świąteczne chrześcijan obrządku wschodniego.

Podobnie jak w Kościele Zachodnim, w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia, Prawosławni w swojej liturgii wspominają św. Szczepana – pierwszego męczennika.

Na terenie Łodzi znajdują się dwie świątynie prawosławne: katedra pw. św. Aleksandra Newskiego przy ul Kilińskiego, która jest siedzibą ordynariusza diecezji łódzko-poznańskiej oraz cerkiew św. Olgi przy ul. Piramowicza.

Jest także kaplica cmentarna, na cmentarzu prawosławnym przy ul. Telefonicznej.  Od sierpnia 2017 roku na prawosławnej katedrze łódzkiej zasiada najprzewielebniejszy Atanazy, prawosławny biskup łódzki i poznański.