Archidiecezja Łódzka
Odpust Zupełny – od kogo? dla kogo? jak?
12:00 | 01.11.2019 | Wyświetleń: 908 | Autor: ks. Paweł Kłys

Uroczystość Wszystkich Świętych i następujące po tej uroczystości dni to dobra okazja dla każdego wierzącego katolika do zrobienia wielu dobrych uczynków. I nie chodzi tu tylko o te związane z przyozdobieniem grobów naszych bliskich na cmentarzu. O wiele cenniejszym, choć nie widocznym darem dla tych, którzy odeszli jest nasza modlitwa i ofiara Mszy Świętej, do której obowiązani jesteśmy w dniu 1 listopada – wszak jest to święto nakazane.

W dniach od  1 do 8 listopada jest możliwość ofiarowania za zmarłych łaski odpustu zupełnego. Czym jest odpust zupełny? Jaka jest jego historia? Kto nadaje odpusty? Za kogo można je ofiarować? Na te pytania odpowiada ks. dr Grzegorz Dziewulski – profesor teologii fundamentalnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.

Aby uzyskać łaskę odpustu zupełnego i ofiarować go za…. należy…. – o  tym wszystkim mówi ks. dr Grzegorz Dziewulski.

Nie zmarnujmy łaski danej nam przez Kościół Święty w tych dniach. Nasza modlitwa i ofiara to najcenniejszy dar jaki możemy ofiarować tym, których kochaliśmy, a których już pośród nas nie ma.

Więcej o odpustach znajdziesz tutaj: Odpusty w Kościele Katolickim

KLAUZULA INFORMACYJNA
Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informujemy, że:
  1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Archidiecezja Łódzka z siedzibą przy ul. Ks. Ignacego Skorupki 1 w Łodzi, reprezentowana przez Arcybiskupa Grzegorza Rysia, Metropolitę Łódzkiego;
  2. inspektorem ochrony danych w Archidiecezji Łódzkiej jest ks. dr Zbigniew Tracz, ul. ks. I. Skorupki 1, 90-458 Łódź, mail: iod@archidiecezja.lodz.pl;
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług i informacyjnym;
  4. przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
  5. odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Archidiecezja Łódzka;
  6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
  8. posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
  9. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
  10. przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.