Od Legionów do Niepodległości - Zjazd Legionistów u św. Faustyny

Związek Legionistów Polskich i Ich Rodzin, Społeczny Komitet Pamięci Józefa Piłsudskiego oraz Towarzystwo „Strzelec” zapraszają na obchody Łódzkiego Października Legionowego „Od Legionów do Niepodległości” w dniu 18 października 2019 r.

Program uroczystości:

• 9.40   zbiórka uczestników i pocztów sztandarowych przed kościołem św. Faustyny na pl. Niepodległości
  • 10.00   Msza św. dziękczynna za odzyskanie niepodległości pod przewodnictwem JE ks. bpa Adama Lepy
  •  11.00-11.30    „Od Legionów do Niepodległości” – słowo wstępne dr Tadeusz Z. Bogalecki  i występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 im. Orląt Lwowskich – aula św. Jana Pawła II w dolnym kościele
  •  11.30-11.45   przemarsz uczestników do parku im. Legionów przy ul. Sanockiej 26/32
  •  11.45-12.15   Apel przed Pomnikiem Legionisty, złożenie kwiatów i zniczy

Uroczystości wspominają:

• rozpoczęcie formowania w Łodzi nowych, ochotniczych oddziałów legionowych (X 1914)
  • przybycie do Łodzi pierwszych oddziałów Legionów Polskich oraz powstanie zalążków organów terenowych polskiej władzy administracyjnej – komisariatów Polskiej Organizacji Narodowej (18 X 1914)
  • wymarsz łódzkich ochotników z Łodzi na wojenny szlak żołnierski legionów (27-28 X 1914)
  • walki 2 Batalionu 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich z wojskami rosyjskimi w regionie łódzkim (X-XI 1914)
  • wyzwolenie regionu łódzkiego spod okupacji austriackiej i niemieckiej (XI 1918)