Autor: Ks. Władysław Pietrzyk
Łękawa: poświęcenie pomnika upamiętniającego 12 cywilów zamordowanych przez niemieckich żołnierzy

Są takie okresy w dziejach ludzkości, kiedy wielkie wydarzenia niechlubnie wkraczają w życie zwykłego człowieka. Burzą ustalony ład, poczucie elementarnego bezpieczeństwa, niszczą dorobek własny i minionych pokoleń, w końcu grożą utratą życia . W obecnym 2019 roku przypada okrągła, 80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Ponure wydarzenia z tamtych lat zostały zapisane na kanwach historii świata jako największa tragedia i niewyobrażalny dramat całej cywilizowanej ludzkości.

Niestety, czas biegnie szybko i codziennie pozostaje coraz mniej autentycznych świadków tamtych wydarzeń. Za niedługo nie będzie ich wcale. Czy zatem tamte wydarzenia mają pójść wraz z nimi w zapomnienie?

Na terenie parafii Łękawa oraz w jej pobliżu, możemy znaleźć wiele brzemiennych w wydarzenia miejsc świadczących o bogatej historii minionego wojennego okresu . Ten niewielki skrawek polskiej ziemi nosi na sobie licznie znamiona toczonych tu ciężkich frontowych walk i bitew. Niestety także i miejsc związanych z martyrologią miejscowej ludności.

O ile rocznice militarnych czynów żołnierza polskiego związane z upamiętnieniem heroicznego utrzymania pasa obrony we wrześniu 1939 r. pod Górą Borowską (Piotrkowskie Termopile) mają swoją właściwą i godną oprawę historyczną, o tyle za mało mówi się o wydarzeniach, które by podtrzymywały pamięć tragedii dokonanych tu mordów na ludności cywilnej .

Aby te dramatyczne przeżycia nie zostały przysypane nawarstwiającym się pyłem niepamięci, ale mogły dla potomnych jaśnieć świetlanym nimbem wylanej męczeńskiej krwi ich przodków, potrzebna jest trwała moc znaków - pomników, głęboko osadzonych w miejscach tak boleśnie naznaczonej cierpieniem ziemi.