27.02.2020
Archidiecezja Łódzka
Inspekcja dzwonu Serce Łodzi
12:35 | 07.10.2019 | Wyświetleń: 583 | Autor: Tomasz Kopytowski

6 października w niedzielę, o godz. 15:00, odbyła się inspekcja dzwonu „Serce Łodzi”, który znajduje się w wieży łódzkiej archikatedry. Inspekcji dokonali strażnicy dzwonu – wielowyznaniowa grupa dzieci wraz z rodzicami, którzy zdecydowali dbać o pamięć historyczną przywróconego miastu Łodzi serca.

Tuż przed wejściem na katedralną wieżę, do grona strażników dzwonu przyjętych zostanie kolejnych 12 dzieci. Po przyjęciu nowych strażników i wspólnym zdjęciu uczestnicy spotkania pokonali 171 schodów w katedralnej wieży, żeby zbadać kondycję dzwonu. Każdy ze strażników mógł osobiście uderzyć w dzwon specjalnym młotkiem.

Wielowyznaniowe grono Strażników dzwonu Serce Łodzi powstało w 2011 roku, kiedy to odbyły się uroczystości chrztu dzwonu. Obecnie skupia 78 dzieci z kościoła katolickiego, luterańskiego, prawosławnego i gminy wyznaniowej żydowskiej w Łodzi. Opiekunem strażników jest Piotr Machlański, łódzki przewodnik.

Do zadań strażników należy:

  1. Obrócenie dzwonu o 60° w 2072 roku.
  2. Coroczne sprawdzenie stanu dzwonu.
  3. Przekazanie zadania obracania dzwonu co 60 lat następnym pokoleniom.
  4. Dbałość o aktualizację skrzyni pamiątek Serca Łodzi (artykuły w prasie, Internecie, audycje radiowe i telewizyjne, inne materiały nt. dzwonu, które ukazują się w ciągu roku).
  5. Promowanie i pielęgnowanie historii Serca Łodzi.
  6. Udział w corocznych uroczystościach związanych z obchodami powrotu dzwonu Serce Łodzi.