Archidiecezja Łódzka
Inauguracja Roku Akademickeigo 2019/2020 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Łodzi
23:41 | 15.10.2019 | Wyświetleń: 1292 | Autor: ks. Paweł Kłys

– Bóg chce być obecny w naszych domach. On chce być w nich obecny na sposób trwały, chce się zatrzymać. On będzie stale obecny w miłości, pomiędzy mieszkańcami tego domu.  – tłumaczył abp Grzegorz Ryś.

O jednym ze skarbów Muzeum Archidiecezji Łódzkiej mówił w swoim wykładzie ksiądz  arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, podczas inauguracji roku akademickiego 2019/2020 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, prowadzonym przez fundację Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi. Uroczystości inauguracyjne  rozpoczęła Msza św. sprawowana w sanktuarium Miłosierdzia Bożego na łódzkim Teofilowie.

W homilii – nawiązującej do spotkania Jezusa z Zacheuszem  łódzki pasterz  zauważył, że – kiedy Jezus pokazuje, że chce być w naszym domu, to podkreśla, że nasze spotkanie z Nim nie może mieć tylko takiego wymiaru uroczystego jak w świątyni. Dom jest też takim miejscem, gdzie każdy z nas jest w jakiś sposób prywatny. Domu nam nikt nie przestawia. W domu jestem u siebie. Świątynia jest miejscem, gdzie jestem oficjalnie, tu jesteśmy z Jezusem. Co jest między mną a Jezusem- to jest bardzo ważne! Chodzimy do świątyni – do domu Boga – po to, by nasze domy stały się miejscem, gdzie Bóg się zatrzymuje. – podkreślił arcybiskup Grzegorz.

– Jezus chce się zatrzymać w naszym domu. Z jednej strony zaprasza nas do domu Boga i nakazuje nam troskę o ten dom, ale z drugiej strony, chce być w naszym domu. Chrystus choć jest w drodze, chce się zatrzymać. On zatrzyma się w domu Zacheusza – w doświadczeniu miłości. Bóg jest miłością. Jezus, który jest miłością otwiera Zacheusza na miłość czynną – połowę majątku daję ubogim. Nikt mu nie kazał! Przyjście Jezusa, do jego domu tak go poruszyło, że połowę majątku daje ubogim, a skrzywdzonym zwracam poczwórnie. To doświadczenie miłości – będzie sposobem obecności na stałe w domu Zacheusza. Jezus będzie obecny w twoim domu poprzez miłość, która w tym domu zapanuje. – zaznaczył łódzki pasterz.

Po zakończeniu liturgii, w auli parafialnej, został wygłoszony wykład inauguracyjny, w którym  metropolita łódzki zaprezentował znaczenie listu zamkniętego, który Ojciec Święty Klemens VIII skierował do Jana Łaskiego – prepozyta Kolegiaty Łaskiej.

Uniwersytet Trzeciego Wieku działający od 2011 roku przy Zespole Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w łodzi gromadzi na wykładach, prelekcjach, ćwiczeniach i wycieczkach wszystkich tych, którzy choć wypoczywają na zasłużonej emeryturze, to wciąż chcą zgłębiać wiedzę i poszerzać swoje horyzonty myślowe.

Więcej informacji na temat Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Teofilowie znajdziecie TUTAJ