Archidiecezja Łódzka
„Dlaczego dobry Bóg dopuszcza cierpienie?” | rozmowa w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
11:39 | 14.10.2019 | Wyświetleń: 999 | Autor: Antoni Zalewski

„Wokół Księgi Hioba”- pod takim tytułem w sobotę 12 października w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi miało miejsce spotkanie przedstawicieli różnych wyznań.

Uczestnicy najpierw obejrzeli spektakl  „TERTIUM – TEN TRZECI ŚWIADEK w sprawie Hioba” w reżyserii Stanisława Miedziewskiego. Był to monodram w wykonaniu Caryl Swift. O swoim dziele reżyser napisał, że „jest to spektakl z postmodernistyczną obsesją obcości w myśleniu o religii. To POSZUKIWANIE ŚLADÓW INNEGO w tej opowieści o konflikcie człowieka z Bogiem… ten inny jest obecny, jako świadek słynnego zakładu w niebie. Powołujemy do tego AKTORA, aby wytworzyć falę emocjonalną spektaklu przez rozbijanie sensów oswojonych, wszystkim wiadomych. HIOB jest idolem swego ludu, przywódcą najpierw cenionym, a potem nagle wzgardzonym… kozłem ofiarnym wskazanym przez społeczność, ofiarą.

Po przedstawieniu odbyła się rozmowa pomiędzy Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, Rabinem Dawidem Szychowskim i Pastorem Semką Korozą. Uczestnicy dyskusji próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie „dlaczego dobry Bóg dopuszcza cierpienie?” Rozmowę poprowadził Mirek Sopek.