Autor: Iwona Klimczak
"Święta Pani z Parzna"

29 września 2019 roku w niewielkim Parznie koło Bełchatowa odbędzie się barwne widowisko plenerowe pt. „Święta Pani z Parzna”. Będzie to ludowo-artystyczne odtworzenie historycznej uroczystości przeniesienia doczesnych szczątków Czcigodnej Sługi Bożej Wandy Malczewskiej z cmentarza grzebalnego do przykościelnej krypty kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie, co miało miejsce we wrześniu 1923 r. i było wielkim wydarzeniem religijno-patriotycznym.

Najważniejszą częścią uroczystości, która rozpocznie się o godz. 11.30, będzie barwny przemarsz z cmentarza do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie i uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Bp. Ireneusza Pękalskiego – wicepostulatora procesu beatyfikacyjnego Czcigodnej Wandy Malczewskiej. Całość zakończy rodzinny piknik z poczęstunkiem przygotowanym przez koło gospodyń wiejskich oraz koncert kapeli góralskiej Beskid i orkiestry dętej z Magdalenowa.

„Święta Pani z Parzna” będzie wspaniałą okazją do oddania czci Słudze Bożej Wandzie Malczewskiej, której wyniesienia na ołtarze oczekujemy. Będzie to też sposobność, by ujrzeć polską tradycję w jej najlepszym wydaniu, taką jaką szerzyła swoim działaniem Wanda Malczewska wśród ludu: polską kulturę, wiarę i patriotyzm.

Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu wszystkich: wspólnoty parafialne wraz z duszpasterzami, organizacje, grupy rekonstrukcyjne, orkiestry, strażaków, chóry, dzieci i młodzież oraz ich rodziców i dziadków. Zapraszamy do udziału w strojach ludowych lub historycznych.