Archidiecezja Łódzka
Paliusz – dar Ojca Świętego dla Metropolity Łódzkiego
08:42 | 29.06.2019 | Wyświetleń: 2931 | Autor: ks. Paweł Kłys

Dokładnie rok temu w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła na Placu Świętego Piotra w Rzymie ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś otrzymał z rąk Ojca Świętego Franciszka Paliusz – znak jedności między papieżem uosabiającym Kościół powszechny, a biskupem stojącym na czele Kościoła partykularnego.

zobacz także: Abp Ryś: Paliusz, to zadanie, którego będę się uczył!

– Paliusz, to zadanie, którego będę się uczył. – tłumaczy metropolita łódzki. – Jest on dla mnie znakiem jedności z Piotrem. Jest to jedność wielowymiarowa, Piotra trzeba znać i być z nim w komunii. W XX wieku mamy szczęście do wielkich papieży, począwszy od czasów Soboru Watykańskiego II, po Franciszka, który jest wielkim prorokiem. Niewątpliwie wielkim zadaniem każdego metropolity jest czynić obecnym osobę Piotra, który ma na imię Franciszek w Polskim, w Łódzkim Kościele – w Łowickim, skoro jest to metropolia, żeby otwierać na nauczanie Papieża. – podkreśla.

Pierwszym, który otrzymał paliusz w metropolii łódzkiej, był abp Władysław Ziółek. Miało to miejsce w uroczystość świętych Piotra i Pawła 29 czerwca, 2004 roku, a dokonał tego św. Jan Paweł II. Dziewięć lat później papież Franciszek nałożył Paliusz drugiemu metropolicie księdzu arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu – 29 czerwca 2013 roku.

zobacz także: Arcybiskup Grzegorz Ryś otrzymał Paliusz z rąk Ojca Świętego Franciszka

Uroczystość nałożenia Paliusza Metropolitalnego miała miejsce 5 października 2018 roku w uroczystość św. Faustyny Kowalskiej – patronki Łodzi. Liturgii przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce – ks. abp Salvatore Pennacchio.

zobacz także: Abp Ryś: Kościele Łódzki jesteś przepięknym Kościołem!