Archidiecezja Łódzka
Ks. Patrick Chauvet – rektor Katedry Notre-Dame w Paryżu przybędzie do Łodzi
11:00 | 09.05.2019 | Wyświetleń: 1187 | Autor: ks. Paweł Kłys / Foto: YouTube

Już w najbliższy piątek w łódzkiej bazylice archikatedralnej odbędzie się koncert na rzecz odbudowy katedry Notre – Dame w Paryżu, w czasie którego zaprezentowane zostaną Nieszpory Ludźmierskie – oratorium Jana Kantego Pawluśkiewicza. W tym łódzkim wydarzeniu artystycznym weźmie udział wyjątkowy gość, który na tę okoliczność przybędzie specjalnie do Łodzi z Paryża.

 – Wyjątkowym gościem naszego koncertu będzie ks. prał. Patrick Chauvet – rektor Katedry Notre-Dame w Paryżu. – poinformował arcybiskup Grzegorz Ryś. –  Bardzo zależało nam na tym, aby – jeśli to tylko będzie możliwe – na naszym koncercie był obecny ktoś, kto był świadkiem wydarzeń, które nie tak dawno miały miejsce w Paryżu. Jak się okazało, będzie to sam rektor Katedry Notre –Dames- ks. prał. Patrick Chauvet. – podkreślił metropolita łódzki.

Ksiądz Patrick Chauvet jest kapłanem archidiecezji paryskiej. Został wyświęcony na kapłana w 1980 roku przez kardynała Paryża ks. abpa François Marty. W czasie swojej posługi pełnił różne funkcje w Kościele Francuskim. 2 sierpnia 1999 roku Papież Jan Paweł II przyznał mu tytuł prałata honorowego Jego Świątobliwość. Dnia 1 września 2003 roku ksiądz Patrick został mianowany wikariuszem generalnym Archidiecezji Paryskiej.  W 2014 r. został dziekanem kapituły Notre-Dame de Paris i ekspertem Stolicy Apostolskiej w Unesco w kwestiach edukacyjnych. Natomiast w czerwcu 2016 r.  nadano mu tytuł Rektora Bazyliki Metropolitalnej Notre-Dame w Paryżu. Urząd ten pełni po dziś dzień.

zobacz także: Koncert na rzecz odbudowy Katedry Notre-Dame w Paryżu

Pomysłodawcą łódzkiego koncertu, który odbędzie się w najbliższy piątek 10 maja o godz. 20:00 jest arcybiskup Grzegorz Ryś, który zaraz po pożarze paryskiej Katedry wraz księżmi biskupami podjęli decyzję o zorganizowaniu tego koncertu. Podczas tego łódzkiego wydarzenia artystycznego zostanie przeprowadzona kolekta na rzecz odbudowy zabytkowej świątyni.

Wybór terminu nie jest przypadkowy, ponieważ dokładnie 48 lat temu – 11 maja 1971 roku – miał miejsce pożar łódzkiej katedry p.w. św. Stanisława Kostki.