Lutomiersk: „Przypatrz się duszo jak Cię Bóg miłuje” – koncert muzyki pasyjnej w lutomierskim klasztorze

W Lutomiersku, w niedzielne przedpołudnie 31 marca, miał miejsce koncert pasyjny w wykonaniu chóru Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Lutomiersku. Chórem dyrygował ks. Kazimierz Dąbrowski SDB, a akompaniament organowym realizował Łukasz Różyło.

Kościół klasztorny w Lutomiersku, nad którym pieczę sprawują salezjanie, słynie z wielu wydarzeń kulturalny, a zwłaszcza muzycznych. Wszystko za sprawą tego, że w klasztornych murach mieści się Salezjańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia. Uczniowie – chórzyści wspólnie ze swym dyrygentem, a zarazem dyrektorem szkoły – ks. Kazimierzem Dąbrowskim SDB, zawsze próbują pokazać bogactwo muzyki chóralnej przeżywanego okresu liturgicznego. Nie mogło być inaczej w trwającym jeszcze Wielkim Poście, który pod tym względem może pochwalić się niesamowitym bogactwem. Podczas godzinnego koncertu można było usłyszeć wiele chóralnych utworów muzycznych, począwszy od chorału gregoriańskiego i staropolskich pieśni oraz chóralnego opracowania nabożeństwa Gorzkich żali, przez kompozycje włoskich twórców doby baroku, takich jak Lotti czy Martini, aż do współczesnych utworów, pochodzących z różnych stron Europy, np. Piotr Jańczak (Polska), Zoltan Kodaly (Węgry), Ola Gjeilo (Norwegia) czy Rihards Dubra (Łotwa).

Odbiorcy tego muzycznego wydarzenia okazali wielkie uznanie dla młodych wykonawców, przez długie, gromkie oklaski oraz wiele pozytywnych komentarzy. Zapraszamy na kolejne występy młodych adeptów sztuki z Lutomierska.