Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1421
Ciemna Jutrznia Wielkiej Soboty
Udostępnij

W Wielką Sobotę Kościół pogrążony w żałobie  nie sprawuje Eucharystii. Jedyną liturgią celebrowaną w świątyniach jest Liturgia Godzin tj. Godzina Czytań, Jutrznia i Modlitwa w ciągu dnia.

O wschodzie słońca w łódzkim klasztorze klauzurowym ss. Karmelitanek Bosych – Ciemną Jutrznię Wielkiej Soboty odmawiały w swoim chórze Siostry Karmelitanki. Liturgia monastyczna, która celebrują siostry, różni się znacznie od tradycyjnego brewiarza, ponieważ zawiera większą ilość psalmów i dodatkowych czytań. Dzisiejsze godziny kanoniczne śpiewane były w języku Kościoła – po łacinie.

Natomiast w łódzkiej katedrze Ciemną Jutrznię celebrowano o godz. 8:00. Liturgii przewodniczył ks. Marcin Pietrzyk - ojciec duchowny WSD w Łodzi. W porannej modlitwie Kościoła uczestniczył także ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, klerycy III roku WSD, siostry zakonne oraz wierni świeccy.

Ciemna Jutrznia, celebrowana w Wielki Piątek i Wielką Sobotę swoją nazwę bierze się z tego, że dawniej liturgia ta sprawowana była w godzinach porannych zanim wstało słońce. W liturgii przedsoborowej podczas odmawiania 14 psalmów, po każdym z nich gaszono jedną ze świec pozostawiając jedną zapaloną symbolizującą Chrystusa. Po zakończeniu liturgii uderzano zamkniętymi brewiarzami w ławki, co oznaczało krzyk ludzi przeciwnych Chrystusowi Panu.

Dziś już nie praktykuje się tamtych zwyczajów, pozostał tylko zwyczaj łączenia dwóch godzin liturgicznych Jutrzni i Godziny Czytań odmawianych w świątyniach w godzinach porannych.

Udostępnij
Galeria zdjęć