27.02.2020
Archidiecezja Łódzka
Marcowy koncert w ramach cyklu „Akademia Muzyczna w Starym Klasztorze”
11:49 | 14.03.2019 | Wyświetleń: 408 | Autor: Antoni Zalewski

Na koncert zatytułowany „Crux Fidelis” w ramach cyklu „Akademia Muzyczna w Starym Klasztorze” w Łagiewnikach, zapraszają słuchacze Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej. Na organach muzykę Bacha i Buxtehudego wykonywać będzie Aleksandra Faryńska, a wielkopostne utwory chorałowe zaśpiewa Schola Gregoriańska pod dyrekcją Bogny Bohdanowicz. Wielkopostny koncert odbędzie się 17 marca (niedziela) o godzinie 15.00, w Klasztorze Ojców Franciszkanów w Łodzi – Łagiewnikach, przy ul. Okólnej 185. Wstęp wolny.

Na rozpoczęcie i zakończenie koncertu wystąpi Aleksandra Faryńska, która na organach zagra dwie barokowe kompozycje. Interpretować będzie Preludium i fugę g-moll BuxWV 163 Dietricha Buxtehudego oraz Preludium C-dur BWV 531 Johanna Sebastiana Bacha. Jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie fortepianu. Od 2017 roku jest studentką muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim. W tym samym roku rozpoczęła naukę w Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej, w klasie organów Dawida Długosza.

Schola Gregoriańska zaprezentuje program złożony z hymnów, pieśni i części mszalnych, związanych z czasem Wielkiego Postu i Wielkanocy. Zabrzmią dwa hymny z Wielkiego Tygodnia – Vexilla Regis prodeunt (Krzyża wznoszą się znamiona) oraz Crux Fidelis (Krzyżu Święty nade wszystko) spisane przez Wenancjusza Fortunatusa (IV w n.e.). Publiczność usłyszy także części mszy z Niedziel Wielkiego Postu oraz mszy o Matce Bożej Bolesnej (Stabant juxta crucem, Dolorosa). Schola śpiewać będzie również polską pieśń pasyjną z XVII wieku Ogrodzie Oliwny oraz In monte Oliveti – responsorium z obrzędu poświęcenia palm w Niedzielę Palmową.

Schola Gregoriańska działa przy Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej od listopada 2013 roku. Z biegiem czasu Schola uzyskiwała coraz to nowe zadania uświetniania liturgii biskupich i katedralnych. Przez cały ten czas rolę nauczycieli spełniają mnisi z Benedyktyńskiego Opactwa Notre-Dame z Triors we Francji na czele z ojcem Opatem Herve Courau OSB. Zespół oprócz udziału w liturgii, ma na swym koncie koncerty prezentujące chorał gregoriański. Schola pracuje pod kierownictwem Bogny Bohdanowicz.

Więcej informacji:

http://www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/marzec-2019/153519-koncert-z-cyklu-akademia-muzyczna-w-starym-klasztorze-w-lagiewnikach