Autor: Antoni Zalewski
Łódzka Caritas na Wielki Post 2019
30 tysięcy tekturowych skarbonek Jałmużny Wielkopostnej przygotowała Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Przez cały okres Wielkiego Postu wierni wrzucać będą do nich datki na rzecz potrzebujących.
W tym roku zebrane pieniądze  przeznaczone będą na pomoc osobom starszym. Jałmużna Wielkopostna organizowana jest w archidiecezji łódzkiej po raz 13. A u progu Wielkiego Postu, w Środę Popielcową, 6 marca 2019 roku, we wszystkich kościołach archidiecezji łódzkiej przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na charytatywną działalność Caritas.
Jałmużna Wielkopostna ma charakter wychowawczy: uczy miłości bliźniego, która kosztuje – najczęściej chodzi o dar materialny, ale też o czas poświęcony drugiej osobie, okazane wsparcie duchowe i zwykłą obecność. Poprzez małą ofiarę możemy pomóc tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.
Skarbonki są dostępne w łódzkich parafiach od Środy Popielcowej. Do rąk wiernych trafią bezpośrednio z kościołów (w części są wykładane przy wyjściach, w części można je odbierać w zakrystii lub lokalu parafialnego zespołu Caritas) lub w szkołach podczas lekcji religii (szczególnie tam, gdzie działają szkolne koła Caritas). Zachęcamy wiernych, żeby w ramach jałmużny wielkopostnej rezygnowali z konkretnych przyjemności i przeznaczyli zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na rzecz potrzebujących pomocy - wrzucając do skarbonek.
Po 40 dniach Wielkiego Postu skarbonki wrócą do kościołów parafialnych. W niektórych parafiach finał akcji ma bardzo uroczysty charakter: dzieci i młodzież przynoszą skarbonki jako dar ołtarza podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. W innych, wierni zostawiają skarbonki w kościele przy okazji święcenia pokarmów wielkanocnych, albo w niedzielę Miłosierdzia Bożego.
Zebrane w czasie akcji ofiary w całości trafią do Parafialnego Zespołu Caritas lub innej grupy charytatywnej działającej na terenie parafii, które bardzo dobrze znają lokalne potrzeby i docierają do potrzebujących pomocy seniorów.