Archidiecezja Łódzka
Bp Pękalski: Papież Franciszek to Znak dla współczesnego świata
20:33 | 13.03.2019 | Wyświetleń: 492 | Autor: ks. Paweł Kłys

W kolejną rocznicę wyboru argentyńskiego kardynała Jorga Mario Bergoglio na Papieża, który przyjął imię Franciszek w łódzkiej bazylice archikatedralnej celebrowana była Msza święta dziękczynna, której przewodniczył sufragan łódzki – ksiądz biskup Ireneusz Pękalski.

– 6 lat temu po raz drugi w nowym tysiącleciu Kościół usłyszał słowa: Annuncio vobis gaudium magnum: habemus Papam – zwiastuję wam wielką radość: mamy Papieża. 6 lat minęło od tego wydarzenia we współczesnej historii Kościoła. Kim jest Papież dla chrześcijan, ale także dla wszystkich ludzi dobrej woli? Jest szczególnym znakiem, który warto i trzeba odczytywać w świetle Jego gestów, czynów i słów. – mówił w homilii bp Ireneusz.

Ksiądz biskup w swoim słowie zwrócił uwagę na trzy niezwykle ważne momenty trwającego pontyfikatu Piotra naszych czasów, a były nimi: Adhortacja apostolska „Gaudete et exsultate” – o świętości w życiu współczesnym, ogłoszenie heroiczności cnót włoskiego 15 latka – Carola Acutisa oraz Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w tym roku w Panamie.

– Papież Franciszek jest dla nas znakiem. Ważne, abyśmy ten Znak dobrze odczytali, tak jak odczytali go mieszkańcy Niniwy z dzisiejszej ewangelii. – zakończył kaznodzieja.

W uroczystej liturgii uczestniczyli alumni Wyższego Seminarium Duchownego wraz z rektorem i wychowawcami, siostry zakonne oraz wierni świeccy.