Autor: Antoni Zalewski
Skupienie formacyjne dla organistów Archidiecezji Łódzkiej | 07.03.2019

Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski O muzyce kościelnej, omawiając poszczególne funkcje liturgiczne związane z muzyką w liturgii, podkreśla, że pełnienie funkcji organisty wymaga stałej formacji liturgicznej i duchowej oraz doskonalenia umiejętności muzycznych. Obowiązkiem organisty jest udział w spotkaniach formacyjnych organizowanych w diecezjach. Jest to jedna z form ponoszenia kwalifikacji muzyka kościelnego, które są warunkiem koniecznym do zatrudnienia na stanowisku organisty [nr 12].

Następny punkt Instrukcji mówi, że tajemnica Eucharystii jest zbyt wielka, ażeby ktoś mógł pozwolić sobie na traktowanie jej wedle własnej oceny, która nie szanowałaby jej świętego charakteru i jej wymiaru powszechnego. Dlatego należy przestrzegać wszystkich norm dotyczących Mszy świętej, które znajdują się w «Ogólnym wprowadzeniu do Mszału rzymskiego» [nr 13].

Najbliższe skupienie dla organistów, które odbędzie się 7 marca zostanie poświęcone prezentacji materiałów pomocniczych w ukształtowaniu muzyki liturgicznej w celebracji sakramentu małżeństwa i obrzędów pogrzebu oraz I Komunii świętej.

Skupienie odbędzie się w dwóch grupach:

I grupa – godz. 10.00 – 13.30

II grupa – godz. 17.00 – 20.30

Zgłoszenia do 3 marca br. na adres: [email protected] lub numer telefonu 882 383 785 – z podaniem grupy (przedpołudniowa/popołudniowa).