Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1474
Porszewice: Warsztaty Muzyczno - Teatralne
Udostępnij

W dniach 15 – 17 lutego br. w Porszewicach k. Łodzi odbywały się warsztaty Muzyczno – Liturgiczno – Teatralne, których organizatorem była parafia p.w. św. Wojciecha w Łodzi oraz  Ośrodek Konferencyjno – Rekolekcyjny  Archidiecezji Łódzkiej.

- Zorganizowaliśmy te warsztaty, by przez trzy dni robić to, co w życiu kochamy – oddajemy się Panu Bogu i razem z Nim tworzymy to, co jest najpiękniejsze. – tłumaczy Agnieszka Podgórska – współorganizatorka warsztatów. - Wyrażamy nasze uczucie, naszą modlitwę do Niego poprzez nasz śpiew, muzykę i sztukę. Owoce naszych warsztatów – myślę – będą widoczne dopiero po jakimś czasie, gdy uczestnicy wrócą do swoich domów i to, co tutaj uzyskali, czego się nauczyli od prowadzących – zastosują w swoim życiu, w swoich grupach, wspólnotach parafialnych, scholach. – dodaje.

Na zaproszenie  skierowane do wszystkich, którzy śpiewają, grają na instrumentach lub interesują się teatrem odpowiedziało blisko 70 osób z terenu Łodzi oraz z Częstochowy, Gdańska i Lublina.

- Muzyka to jedna z wielu moich pasji. – mówi Tomasz Zarzycki. - Dawniej uczestniczyłem już w tego typu warsztatach muzyczno – teatralnych i postanowiłem dalej pogłębiać swoją wiedzę na temat śpiewu i zdobywać umiejętności muzykowania z takimi postaciami jak Paweł Bębenek i Jakub Tomalak. – podkreśla.

O poprowadzenie trzydniowych warsztatów poproszeni zostali znani i cenieni muzycy chrześcijańscy jak Weronika Urbańczyk, Paweł Bębenek z Krakowa oraz Jakub Tomalak z Kalisza. Warsztat teatralny prowadzili aktorzy z łódzkiego Teatru Logos działającego przy Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi.

- Każde z takich spotkań warsztatowych, na których gromadzi się grono osób, których my całkowicie nie znamy, które między sobą często się nie znają, jest wyjątkowe – mówi Paweł Bębenek – jeden z prowadzących warsztaty.  - Mimo tego, że są to osoby nieaktywne muzycznie tzn. nie są uczniami szkół, czy uczelni wyższych - nie mają wykształcenia muzycznego - to jednak maja troskę i ogromne pragnienie, by się włączyć aktywnie w śpiew. Nie trzeba być zawodowym muzykiem, aby robić dobrze to, co robimy. My na tym spotkaniu chcemy pokazać, że nie tylko warsztat – który jest bardzo ważny - ale poza warsztatem jest jeszcze cenniejsza wartość – to zaangażowanie i serce. Serce bardzo często otwiera na warsztat. – dodaje muzyk.

Obok zajęć warsztatowych, wykładów, ćwiczeń z emisji głosu uczestnicy trzydniowego spotkania wzięli udział w codziennej Mszy świętej oraz sobotnim Maryjnym Wieczorze Uwielbienia w parafii p.w. św. Wojciecha w Łodzi, gdzie zaprezentowali utwory poznane w czasie warsztatów.

- Cisze się, że tu jestem – mówi Marysia Karwowska - bo dzięki temu mogłam poznać nowych ludzi, a dzięki wspólnej grze na instrumentach uczyłam się współpracy, co sprawiło mi niesamowicie wiele radości. – tłumaczy.

-Przyjechałem na te warsztaty, ponieważ gram na skrzypcach i akompaniuję z zespołem kameralnym. – dodaje Maciej Skibiński. - Przez te trzy dni uczyłem się współpracy, która w zawodzie muzyka jest niezwykle przydatna. Cieszę się, że tu przyjechałem. – podkreśla.

Warsztaty zakończyła niedzielna Eucharystia, w czasie której wykonano części stałe wg tradycyjnego śpiewu Kościoła – Chorału Gregoriańskiego.

Jak zapewniają organizatorzy, jeszcze w tym roku odbędzie się kolejna edycja Warsztatów Muzyczno – Liturgiczno – Teatralnych. O zapisach i temacie Warsztatu poinformujemy na tronie internetowej Archidiecezji Łódzkiej oraz mediach społecznościowych.

Udostępnij
Galeria zdjęć