Archidiecezja Łódzka
Panama Disco, czyli łódzkie echa ŚDM
07:33 | 05.02.2019 | Wyświetleń: 1025 | Autor: ks. Paweł Kłys

Diecezjalne zakończenie Światowych Dni Młodzieży zgromadziło w ubiegłą sobotę na wspólnej modlitwie, panamskich wspomnieniach i tańcach około 130 młodych duchem osób z Łodzi i okolic. Wrażeniami z tego wyjątkowego wydarzenia w swoim artykule dzieli się red. Agnieszka Pilc. 

Wydarzenie rozpoczęła msza święta sprawowana w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła pod przewodnictwem bpa Marka Marczaka. Zgodnie z tradycją 2 lutego poświęcone zostały gromnice przyniesione przez wiernych. Liturgia obejmowała już jednak czytania z IV niedzieli zwykłej. W homilii biskup zauważył niezwykłą zbieżność słów Ewangelii z tymi, których słuchali zgromadzeni na ŚDM w Panamie podczas Mszy Posłania z papieżem Franciszkiem. Słowo Boże stało się zatem klamrą, która łączyła przeżycia na szczeblu światowym i diecezjalnym. Choć Światowe Dni Młodzieży bezpośrednio kierowane są do młodych, to wszyscy mogli odczuć, że jest to wydarzenie ważne i będące darem dla całego Kościoła na świecie.

Kolejnym punktem programu były wspomnienia kilku osób, które dzień wcześniej wróciły z Panamy. Przez wszystkie wypowiedzi przewijał się temat gościnności, która bardzo poruszyła serca naszych pielgrzymów. Opowieści i zdjęcia ciekawych regionalne strojów, tańców, smacznych owoców i pamiątki w postaci m.in. tablic rejestracyjnych przykuły uwagę słuchaczy. Wydział Duszpasterstwa Młodzieży (z obecnym na wydarzeniu ks. Pawłem Boguszem na czele) obiecał, że udostępni na swojej stronie niejedną jeszcze ciekawostkę z podróży w postaci przygotowanego filmu. Usłyszane świadectwa były dla wszystkich wyraźnym znakiem, że poza ciekawą wyprawą, Światowe Dni Młodzieży na innym kontynencie miały też znaczenie dla ducha, umocnienia wiary. Wspólnymi siłami wszyscy zgromadzeni w kościele próbowali włączyć się w śpiew zwrotki tegorocznego hymnu: „Oto ja, Służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego”. Z tymi słowami każdy z nas posłany jest dalej w świat.

Ostatnią częścią sobotniego spotkania były tańce w sali pod kościołem. Uczestnicy zaczęli je od nauki latynoamerykańskich kroków pod przewodnictwem doświadczonych instruktorów. Choć z różnym efektem nabytych mniejszych lub większych umiejętności tanecznych, to wszystkim udzieliła się duża dawka radości i otwartości. Panamscy pielgrzymi postanowili przybyłych nauczyć także przywiezionego z Ameryki tańca „soca”. Pod koniec utworu każdy tancerz był już w  stanie bezbłędnie powtórzyć kroki, a filmowe nagranie cieszy się popularnością wśród… zaprzyjaźnionych Panamczyków.

W kuluarowych rozmowach wracały także wspomnienia poprzednich Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i poprzedzających je Dniach w Diecezjach. Na terenie parafii, w której jeszcze nie tak dawno młodzież przeżywała szkolenia wolontariuszy – teraz przy tanecznych rytmach, świętując karnawał, ożywały stare relacje, przyjaźnie i wdzięczność Bogu za wspaniałe doświadczenie żywego Kościoła.