Archidiecezja Łódzka
O Nowej Ewangelizacji i sanktuariach w Łasku
13:48 | 14.02.2019 | Wyświetleń: 1621 | Autor: ks. Paweł Kłys

Przewodniczący komisji ds. Nowej Ewangelizacji, ds. Sanktuariów i ds. Migracji, Turystyki i  Pielgrzymek działający przy Konferencji Episkopatu Polski spotkali się Kolegiacie Łaskiej – najstarszym sanktuarium Maryjnym Archidiecezji Łódzkiej, aby rozmawiać nt sanktuariów i ewangelizacji.

– W Stolicy Apostolskiej coraz częściej się mówi o sanktuariach – miejscach pielgrzymkowych – jako miejscach ewangelizacji – stąd to nasze dzisiejsze spotkanie. – tłumaczy abp Grzegorz Ryś. – Chcemy wraz z księżmi biskupami  oraz Ojcami Paulinami z Jasnej Góry porozmawiać i zastanowić się nad tym tematem. – dodaje metropolita łódzki.

Wybór Łasku nie był przypadkowy, gdyż to właśnie tam, znajduje się najstarszy cudowny wizerunek Matki Bożej, który od wieków otaczany jest czcią przez mieszkańców ziemi łódzkiej. Uczestnicy spotkania nawiedzili kaplice Matki Bożej w Kolegiacie Łaskiej, zajrzeli do skarbca Kolegiaty, a następnie udali się na rozmowy do domu kustosza sanktuarium.

Na zaproszenie metropolity łódzkiego księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia przewodniczącego komisji ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP odpowiedzieli ks. bp Krzysztof Zaradko z diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej – przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP-u, ks. bp Henryk Ciereszko z diecezji białostockiej przewodniczący Zespołu ds. Sanktuariów KEP –u oraz Ojcowie Paulini z Jasnej Góry, którzy jako przedstawiciele Narodowego Sanktuarium są ekspertami w temacie działania sanktuariów.

W listopadzie ubiegłego roku pod hasłem w Watykanie odbył się I Międzynarodowy Kongres Rektorów i Pracowników Sanktuariów, którego  motto brzmiało: Sanktuaria, jako otwarta brama nowej ewangelizacji”. W tym międzynarodowym spotkaniu wzięło udział 600 osób reprezentujących sanktuaria działające w najdalszych zakątkach świata.Dzisiejsze robocze spotkanie w Łasku ma być odpowiedzią na propozycje Stolicy Apostolskiej dotyczące lokalnych miejsc pielgrzymkowych.