Łodzianie na Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło- Życie w Częstochowie
W dniach 22-25 lutego na Jasnej Górze odbyła się 44. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu-Światło Życie. Kongregacja na Jasnej Górze to najważniejsze doroczne spotkanie moderatorów i animatorów Ruchu Światło-Życie. W Kongregacji nasza archidiecezja miała liczną reprezentację ponad 30 osób, w tym nie tylko uczestników ale też osoby zaangażowane w przygotowanie i przebieg samej Kongregacji.
Tegoroczna Kongregacja przebiegała pod hasłem: „Wolni i wyzwalający” w nawiązaniu do 40-lecia powstania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Udział przedstawicieli wielu krajów Europy i Stanów Zjednoczonych, a także z Chin i w łączności internetowej Filipin ukazał jak Ruch Światło-Życie dynamicznie rozwija się na całym świecie. Odpowiedzialni i liderzy Ruchu rozmawiali o potrzebie kształtowania wyrazistej tożsamości chrześcijańskiej, indywidualnej i wspólnotowej, o wyzwaniach płynących z przeżywania ludzkiej płciowości i kryzysu prawdy.
W Kongregacji uczestniczył delegat Episkopatu ds. Ruchu Światło-Życie bp Krzysztof Włodarczyk. Na dynamiczny rozwój wspólnot Domowego Kościoła w Polsce i w świecie zwrócił uwagę Marcin Łęczycki z Centralnej Diakonii Komunikacji Społecznej Ruchu Światło-Życie. – Domowy Kościół rośnie w siłę. Ta dynamika z młodzieży, studentów, która była w latach 80. ubiegłego wieku, przeniosła się właśnie na małżeństwa, rodziny. Coraz więcej małżeństw nie wytrzymuje próby czasu, spora grupa małżeństw wchodzi do Domowego Kościoła po pierwszym kryzysie – wyjaśniał Łęczycki.
Moderator generalny ks. Marek Sędek podkreślił, że oazowy system ewangelizacji i formacji obejmujący dzieci, młodzież i małżeństwa skupione w Domowym Kościele w ostatnim czasie wychodzi także ku osobom, które do tej pory nie miały swojego miejsca w Ruchu Światło – Życie. Mają to być oazy seniorów czy osób samotnych, także rozwiedzionych. – W zasadzie nie ma osoby, która nie mogłaby u nas znaleźć miejsca, nawet jeśli będzie nie ochrzczona, to może u nas przeżyć neokatechumenat – zauważył z kolei Marcin Łęczycki.
Tegoroczna kongregacja wpisała się w obchody 40-lecia proklamowania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, która dla milionów Polaków stała się wielką szkołą wolności.