Archidiecezja Łódzka
Droga Ocalenia – rekolekcje powołaniowe w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi
19:25 | 08.02.2019 | Wyświetleń: 712 | Autor: ks. Paweł Kłys

Przyjechali do Łodzi z: Bilewa, Łasku, Zgierza, Kolumny, Tomaszowa Mazowieckiego, Rzgowa, Ruśca, Wronosic i Wielkiej Wsi, aby uczestniczyć w rekolekcjach powołaniowych, które w dniach 8 -10 lutego organizuje Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi.

Temat tegorocznych rekolekcji to „Droga Ocalenia” – hasło to przyszło samo podczas medytacji nad Słowem Bożym. – tłumaczy ks. Bartłomiej Franczak – prefekt WSD w Łodzi. – W tych dniach Pan Jezus bardzo mocno zaprasza swoich uczniów, aby wyjść osobno, wyjść poza swoje domy, poza swoje miejsca zamieszkania, i dlatego chcemy w tym roku wyruszyć w drogę, iść na wędrówkę w lasy łagiewnickie i zobaczyć piękno przyrody, ale i doświadczyć jak Pan Bóg nas kocha i jak nas w życiu ocala i chce nas ocalać. – podkreśla prefekt.

Każdy zgłaszający się na rekolekcje został poinformowany, że pakując się należy zabrać ze sobą plecak, karimatę, śpiwór, sztućce, kubek, ciepłe ubranie, wygodne buty oraz coś, co ochroni przed deszczem lub śniegiem. Te wymogi nie zniechęciły młodych do uczestnictwa w tegorocznych rekolekcjach.

– Na rekolekcjach jestem po raz czwarty i przyjechałem do Łodzi z Tomaszowa Mazowieckiego. – mówi Tomasz Sęk. – Jestem tutaj, aby doświadczyć obecności Pana Boga w moim życiu, aby iść ciągle za Nim, ciągle się Go trzymać. Chcę tutaj także rozeznać swoje powołanie czy jest to powołanie do kapłaństwa, czy do małżeństwa. – dodaje tegoroczny maturzysta.

– Do udziału w tych rekolekcjach skłoniła mnie myśl, by dać sobie taki czas na rozmowę z Nim, na bycie z Nim sam na sam. – tłumaczy Kacper Bilecki z Łasku. – Te rekolekcje są zawsze bardzo dobrze przygotowane – jestem na nich już po raz kolejny – dlatego z radością tu przyjeżdżam i chętnie tu bywam. To jest taki czas tylko dla mnie i dla Pana Boga. – dodaje uczestnik.

W programie obok modlitwy, Mszy św., dobrego filmu, konferencji, spotkań z klerykami będzie także całodniowa wędrówka, stad można powiedzieć, że tegoroczne rekolekcje powołaniowe w WSD w Łodzi są rekolekcjami w drodze.

– Te rekolekcje mają też pomóc nam – klerykom – przypomnieć sobie to pierwsze zakochanie, to zderzenie się z tymi pierwszymi pragnieniami i z tymi pytaniami jakie sobie stawialiśmy. –tłumaczy kl. Krzysztof Pietrzak. – Póki mamy jeszcze ten świeży oddech staramy się odpowiedzieć sobie na pytanie w stosunku do chłopaków, którzy przyjeżdżają do naszego seminarium i prawdopodobnie mierzą się z tymi samymi pytaniami co my. – dodaje jeden z organizatorów rekolekcji.

Trzydniowe seminaryjne skupienie zakończy się niedzielną około 13:00 wspólnym obiadem, po którym uczestnicy rozjadą się do domów.

W latach ubiegłych tematyka rekolekcji powołaniowych dotyczyła: walki („Wierz i walcz”), filmu („Casting do filmu”), smaku („Wielka degustacja”) oraz pragnień („Spragniony?”).

Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi powołał do istnienia 9 sierpnia 1921 roku pierwszy ordynariusz diecezji łódzkiej bp Wincenty Tymieniecki. Aktualnie w tej łódzkiej uczelni studiuje 40 alumnów, przygotowujących się do kapłaństwa w archidiecezji łódzkiej.