Archidiecezja Łódzka
W 74. rocznicę spalenia więzienia na łódzkim Radogoszczu
14:25 | 19.01.2019 | Wyświetleń: 582 | Autor: ks. Paweł Kłys

W 74. rocznicę spalenia więzienia na łódzkim Radogoszczu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiej masakry, która miała miejsce w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku.

W uroczystościach obok przedstawicieli władz miasta, województwa, wojska, pocztów sztandarowych i mieszkańców Łodzi udział wzięli także przedstawiciele kościołów i zawiązków wyznaniowych.

Po oficjalnych wystąpieniach przedstawicieli władz miasta i Rady Miejskiej modlitwę ekumeniczną za zmarłych odmówili duchowni – ks. bp Włodzimierz M. Jaworski z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, ks. bp Marek Marczak z Kościoła Rzymskokatolickiego, pastor  Leszek Wkuła z Kościoła Chrześcijan Baptystów oraz ks. Michał Makula z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Na terenie dawnego więzienia znajduje się sarkofag, w którym zostały zgromadzone bezimienne prochy tych, którzy spłonęli w murach więzienia podpalonego przez Niemców. Na sarkofagu, który jest sercem całego kompleksu więziennego wyryto słowa: „Tu spoczywają zamordowani w przeddzień wolności. Imiona i ciała zabrał nam ogień. Żyjemy tylko w waszej pamięci. Niechaj śmierć tak nie ludzka nie powtórzy się.”

Pod koniec uroczystości delegacje złożyły kwiaty i znicze przy sarkofagu z prochami pomordowanych.