Archidiecezja Łódzka
Pokłon oddali Świętej Dziecinie
12:00 | 24.01.2019 | Wyświetleń: 847 | Autor: Antoni Zalewski

W okresie Bożego Narodzenia przedszkole Sióstr Służebniczek w Łodzi przy ul. Sienkiewicza 60 zamieniło się w małe Betlejem. Prawie stuosobowa grupa małych aktorów wcieliła się w różne postacie biblijne i przybliżyła swoim najbliższym Radosną Nowinę o narodzinach Pana Jezusa. 

W pierwszej scenie tegorocznych Jasełek dwaj aniołowie, patrzący z chmurek na kłócących się ludzi, dali przesłanie: „Szkoda, że na ziemi nie ma tyle miłości, co tu u nas w niebie”. Następnie  Maryja, pośród domowych prac, zgodziła się na propozycję Boga przyniesioną przez Anioła i z tą nowiną pobiegła do kuzynki Elżbiety. Później zafrasowany Józef oznajmił Maryi konieczność podróży do Betlejem. Święta rodzina, podczas śpiewanej przez aniołki piosenki: „Puk, puk, puk, stukają”, pukała bezskutecznie do wielu domów i tylko dobry pasterz wskazał im szopę za miastem. Po narodzinach Jezusa Aniołowie pięknym tańcem pomagali Matce Bożej uspokoić płaczącego Jezuska, a baranki pędzone przez pasterzy przy  prawdziwych odgłosach z hali pasterskiej, sprawiały, że widzowie poczuli się jak na prawdziwym polu pasterzy. Piękne  dialogi  pastuszków oraz ich nocne stróżowanie, przerwane przez Aniołów oraz taniec Hojka wykonany dla Jezusa, stanowiły wprowadzenie do orszaku pastuszków, którzy złożyli Jezuskowi proste dary dające oglądającym wiele radości. Najmłodsza grupa wdzięcznie wykonała taniec gwiazdek, nagrodzony gromkimi brawami. Nie zabrakło też Trzech Mędrców, którzy przyszli ze wschodu złożyć pokłon narodzonemu Królowi.

W  roku przeżywania wdzięczności za niepodległość na scenie pojawiła się uosobiona Polska, która wkładając koronę na głowę Maryi prosiła: „Matko nasza, Królowo, proś świętą Dziecinę, aby wszyscy żyli w Polsce jak w jednej rodzinie”. Bogata treść, kolorowe stroje, aktorsko odegrane role i wdzięk małych aktorów, na tle odpowiednio dobranej scenerii, dostarczyły oglądającym moc  duchowych przeżyć. Sprawiły, że w oczach widzów pojawiały się łzy wzruszenia.

Jasełka przedstawione były 23 grudnia dla rodziców i rodzeństwa oraz połączone były z łamaniem się opłatkiem. Następnie przedstawienie powtórzone było 21-22 stycznia dla Kochanych Babć i Dziadków. Z racji ich święta wdzięczne wnuczęta zaśpiewały specjalne piosenki przeplatane wierszami i życzeniami. Dziadkowie obdarowani „gorącymi Sercami” zostali zaproszeni na wspólny poczęstunek oraz zabawy integracyjne. W ten sposób dzieci wyraziły wdzięczność tym, którzy mają „srebrne włosy i złote serca” dla swoich wnuków.