Autor: Antoni Zalewski
Parafia Dobrego Pasterza: koncert świąteczny i jasełka

W miniony weekend w parafii Dobrego Pasterza w Łodzi miały miejsce dwa wydarzenia: koncert świąteczny Macieja Miecznikowskiego, a także jasełka przygotowane przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 58 w Łodzi.

Występ artysty odbył się w sobotę i był przepełniony radością, ciepłem, żartem i refleksją. Publiczność z dużym zainteresowaniem słuchała prezentowanych kompozycji. Wspólne śpiewanie z artystą, które także miało miejsce, jednoczyło wiernych, tworzyło atmosferę prawdziwej wspólnoty. W liturgicznym czasie Bożego Narodzenia takie akcenty mają szczególne znaczenie - podobnie jak rozmowa, wymiana doświadczeń, opowieści, wspomnienia.

W programie koncertu znalazły się najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, akustyczne wersje przebojów z oratoriów "Tryptyk Świętokrzyski" i „Siedem Pieśni Marii". Pojawiły się również nastrojowe utwory około świąteczne, nowe akustyczne wersje przebojów Piotra Rubika „Jedenaste”, „Psalm Kochania”, Seweryna Krajewskiego „Mija Rok”, a także wybrane, liryczne utwory z autorskiej płyty „Będzie z nami dobrze”. Aranżacje nieco uwspółcześnione, bogate, ciekawe, przyjazne, przy żywym akompaniamencie gitary i akordeonu stworzyły w parafii ciepły, radosny, świąteczny nastrój, który na długo pozostanie w pamięci słuchaczy.

13 stycznia 2019 r., w święto Chrztu Pańskiego, w parafii Dobrego Pasterza gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 58 w Łodzi, którzy przygotowali i przedstawili widowisko o Bożym Narodzeniu.

W pięknie udekorowanym kościele, wśród blasku świec i choinek, aktorzy z klasy 2b oraz 4b i 4c pragnęli wiernie odtworzyć wydarzenia sprzed 2000 lat. Wcielili się oni w postacie, które oczekiwały na przyjście Jezusa Chrystusa na świat. Na chwilę przenieśliśmy się do Betlejem, gdzie ówczesna społeczność witała nowonarodzone Dziecię. Wraz z pasterzami i trzema królami złożono pokłon i dary Świętej Rodzinie. Każdy świadek Bożego Narodzenia ofiarował z głębi serca Maleńkiemu to, na co było go stać. Ale i Ci, którzy sami niewiele mieli złożyli Chrystusowi dar chyba najcenniejszy, na który wskazał jeden z aktorów: „My, Jezuniu, dzieci Twoje, podarków nie mamy. Serca nasze przynosimy, przy żłóbku składamy”. Wymowa tego przedstawienia dla widza była jednoznaczna: dla Jezusa, tak naprawdę, liczą się nie dobra materialne, a miejsce i stan naszych serc.

Mieliśmy też okazję wysłuchania pięknych kolęd zaśpiewanych przez wykonawców. Inscenizacja została wyreżyserowana przez panie: Helenę Surmę i Katarzynę Kurek – nauczycielki religii. Oprawę muzyczną przygotowała pani Anna Sztekmiler – nauczycielka muzyki.

Jasełka zgromadziły w kościele licznych parafian, którzy podziwiali i radośnie oklaskiwali młodych wykonawców. W niejednym oku pokazała się łza wzruszenia. Wartość nacechowanej artyzmem inscenizacji podkreślił w słowach uznania i podziękowania ks. proboszcz, Czesław Duk.  Nagrodził on także młodych aktorów słodyczami.