Archidiecezja Łódzka
Kto się boi Pana Boga, tego się nie bój. On cię nie skrzywdzi! – łódzkie obchody XIX Dnia Islamu
21:35 | 27.01.2019 | Wyświetleń: 1021 | Autor: ks. Paweł Kłys

Choć XIX Dzień Islamu w Kościele Katolickim w Polsce obchodzony jest rokrocznie 26 stycznia, a więc w dzień po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, to łódzkie obchody tego dnia miały miejsce dzień później tj w niedzielę 27 stycznia br. w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. W auli seminaryjnej odbył się panel, w którym  udział wzięli ze strony katolickiej ks. dr Przemysław Szewczyk, a ze strony muzułmańskiej mufti Nidal Abu Tabak. Tematem panelu stało się hasło tegorocznego dnia Islamu: „od współzawodnictwa do współpracy”.

– Jak długo będą trwały te dwie religie: Chrześcijaństwo i Islam, tak długo mamy prawo do różnicy zdań. – mówił ks. dr Przemysław Szewczyk.  – Osobiście jestem przekonany, że taka różnorodność jest uprawniona gdyż poznanie Boga nie dokonuje się tak jak poznanie fizyki, że przedstawimy dowód, wykreślimy, pokażemy i każdy musi się zgodzić. Poznanie Boga domaga się wolności i dlatego, że dokonuje się w wolności, a nie dokonuje się z taką naukową precyzją, dlatego zawsze też pozostanie uprawiona różnica zdań. – podkreślił panelista.

W swojej wypowiedzi Mufti Polski podkreślił, że idąc w ślad za Kościołem katolickim w Polsce, już od sześciu lat Liga Muzułmańska organizuje dzień chrześcijaństwa. – Robiliśmy to już sześć razy i dzięki temu co wymyślił Kościół Katolicki robimy coś, co w dziejach w historii, nigdy nie było, a jest tylko u nas w Polsce. Naprawdę mamy z czego być dumni! – podkreślił Mufti. Wspominając swoje dzieciństwo Nidal Abu Tabak powiedział – mój tata uczył mnie takiego zdania: kto się boi Pana Boga, tego się nie bój! On cię nie skrzywdzi! A wiec Bóg, który będzie w czyimś mniemaniu, że każe mordować, krzywdzić, nienawidzić, myślę, że jest dla nas obcym Bogiem! Na pewno nie naszym Bogiem! Nasz Bóg każe kochać, miłować, akceptować i współpracować! – zaznaczył.

Po wypowiedziach obu panelistów był czas na zadawanie pytań od zgromadzonych w audytorium auli seminaryjnej.

To pierwsze tego typu zorganizowane obchody Dnia Islamu w Archidiecezji Łódzkiej, której współorganizatorem było Stowarzyszenie Dom Wschodni w Łodzi.