Archidiecezja Łódzka
Parafialny Szlak Niepodległości na Retkinii już otwarty!
23:33 | 30.12.2018 | Wyświetleń: 907 | Autor: ks. Paweł Kłys

W parafii p.w. Najświętszego Serca Jezusowego na łódzkim osiedlu Retkinia poświecono i otwarto Parafialny Szlak Niepodległości. Uroczystości przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś metropolita łódzki.

– W dzisiejszą – ostatnią – niedzielę roku gromadzimy się w tej retkińskiej świątyni, aby przeżywać połączenie dwóch istotnych wydarzeń: uczczenia jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, i aby wpatrywać się świętą rodzinę, gdyż to właśnie z Polskich rodzin wyszła ta siła i moc, że po 120 – latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Dzisiaj chcemy uczcić to wydarzenia poprzez poświęcenie i otworzenie Parafialnego Szlaku Niepodległości.- mówił podczas wprowadzenia do Mszy świętej ks. prał. Roman Łodwig. – proboszcz parafii.

W homilii – podczas Eucharystii sprawowanej o godz. 18:30 – metropolita łódzki odniósł się do Łukaszowej ewangelii opowiadającej o odnalezieniu Jezusa w świątyni jerozolimskiej. – Muszę być w tym, co należy do mego Ojca. – mówi Jezus do Maryi. Nie może być ważniejszego przesłania w Niedzielę Świętej Rodziny niż to! To jest przesłanie, które jest skierowane do nas wszystkich. Wasze domy mają być miejscami, które należą do Boga Ojca. To nie jest tak, że tylko ten przepiękny kościół, któryście  postawili jako pierwszy na Retkini, że to jest miejsce, które należy do Boga, a nasze mieszkania już nie, a nasze domy już nie! Muszę być w tym, co należy do mego Ojca – tu ale także w moim domu, w moim życiu prywatnym, w naszym życiu rodzinnym. Nasze życie rodzinne jest tym, co należy do naszego Ojca. O tym trzeba myśleć bardzo konkretnie!   – tłumaczył łódzki pasterz.

Przypominając o 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę kaznodzieja powiedział – chcemy dziś dziękować za niepodległą Polskę. Chcemy dziś modlić się z Ojczyznę. Słowo Ojczyzna – pochodzi od słowa ojcowizna. Jak ktoś nie wie co to jest ojcowizna, jak ktoś nie wie co to znaczy dziedzictwo po ojcu, o które musisz się zatroszczyć,   którego nie wolno ci sponiewierać, zmarnować, sprzedać, ale masz to pomnożyć, bo to jest od Ojca, jak ktoś tego nie wie, to nie pytajcie go: co  to jest Ojczyzna, bo to jest zawracanie głowy! Mówimy też o Ojczyźnie, że jest naszą Matką. Mówimy też o tym, że miłość do Ojczyzny – to podkreślał Jan Paweł II – wpisuje się w IV przykazanie Dekalogu – czcij Ojca i Matkę. To jest przykazanie dla ludzi dorosłych! W jaki sposób odnoszę się do dorosłych rodziców? Jeśli nie potrafię szanować Ojca i Matki, to co ja mogę rozumieć z miłości do Ojczyzny? Najważniejsze, najprostsze wartości wynosimy z doświadczenia rodzinnego! – podkreślił arcybiskup.

Kończąc homilię celebrans zwrócił się do zebranych w świątyni – dobrze, że tutaj dzisiaj jesteście. Dobrze, że jesteście w świątyni. Przedobrze, żeście ją postawili. Jeszcze lepiej, że umiecie o nią tak pięknie dbać. Ale ile razy tu przyjdziecie, to przyjrzyjcie się własnym domom, bo to nie jest tak, że to miejsce należy do Boga, a nasze domy już nie. Bo może się okazać, że od tego, że nasze domy, nasze rodziny należą do Ojca, to od tego zależy nasze rozumienie Boga, przeżywanie wiary, i nasze rozumienie tego, czym jest Polska, co znaczy o Nią się zatroszczyć, co znaczy Ją uszanować, co znaczy Ją kochać. – zakończył metropolita.

Po błogosławieństwie kończącym liturgię ksiądz arcybiskup poświęcił Parafialny Szlak Niepodległości wzniesiony przez Retkińskich parafian dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Parafialny Szlak Niepodległości to siedmioelementowa instalacja przestrzenna o charakterze edukacyjnym ukazującym wkład Kościoła w odzyskanie i budowanie niepodległości w naszej Ojczyźnie. Szlak nawiązuje do pomnika, który stoi przy ul. Retkińskiej, a który powstał w I rocznicę Niepodległości. Instalacja, która została wzniesiona na placu przykościelnym, będzie przypominała mieszkańcom Retkinii o 100 –latach wolności.