Archidiecezja Łódzka
Kanna Galilejska – miejsce pierwszego cudu Jezusa
21:52 | 04.12.2018 | Wyświetleń: 1056

Kanna Galilejska to kolejny przystanek na pątniczym szlaku pierwszej Ekumenicznej Pielgrzymki z Łodzi do Ziemi Świętej. W miejscu, w którym jak podaje tradycja Chrystus dokonał pierwszego publicznego cudu, katolicka grupa Ekumenicznej Pielgrzymki uczestniczyła we wspólnej Mszy świętej, której przewodniczył ks. bp Marek Marczak – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

Odwołując się do ewangelicznego opisu wesela w Kannie kaznodzieja zauważył, że – dialog, który się tworzy pomiędzy Maryją, a Jezusem (na weselu), nie jest taki zwyczajny, nie mają już wina – co mnie to obchodzi. Maryja zaraz mówi do sług – do diakonów: zróbcie wszystko cokolwiek wam powie. Jeszcze Jezus nie zrobił żadnego cudu – przynajmniej o tym nie wiemy, a Ona  mówi – zróbcie wszystko, co wam powie! – podkreślił biskup Marczak.

– Kiedy św. Jan zaczyna opis wydarzenia w Kanie Galilejskiej – że wydarzyło się to trzeciego dnia – może chodzić o okoliczności tego przyjęcia weselnego, a może tu chodzić o nawiązanie do trzeciego dnia, kiedy to Bóg objawił swoją chwałę. Zresztą taka interpretacja jest również możliwa ponieważ nasz fragment kończy się właśnie takim zdaniem. Ten pierwszy ze znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej – objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego, Jego uczniowie. Bo Bóg przez Jezusa rozpocznie objawiać swoją chwałę przez Chrystusa, przez znaki, które On będzie czynił. – dodał celebrans.

W świątyni, która została wzniesiona na miejscu, gdzie odbyło się biblijne wesele tradycją jest, że przybywający tam małżonkowie odnawiają swoje przyrzeczenia małżeńskie. Tym razem też tak było. Po homilii zachęceni przez księdza arcybiskupa zebrani w świątyni przyzywali Ducha Świętego, a następnie w swoich sercach powiedzieli słowo „kocham” tej osobie, która jest dla danego pątnika najważniejsza w jego życiu.

Po zakończeniu liturgii każdy mógł zejść do podziemi świątyni, gdzie była możliwość obejrzenia kamiennej stągwi – która mogła pomieścić dwie lub trzy miary – która pochodzi z III w.

Liturgia w Kannie Galilejskiej była ostatnim punktem drugiego dnia pielgrzymki po Ziemi Świętej.