Archidiecezja Łódzka
XXXII Niedziela Zwykła – 11 XI 2018
11:47 | 10.11.2018 | Wyświetleń: 691 | Autor: ks. Paweł Kłys

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 11 listopada 2018 r.

1. II Światowy Dzień Ubogich obchodzić będziemy w niedzielę 18 listopada. W tym dniu ofiary zebrane na tacę zostaną przeznaczone na Dom Opieki „Pomocna Dłoń” CARITAS Archidiecezji Łódzkiej w miejscowości Kaszewice niedaleko Bełchatowa. Dom ten będzie służył osobom starszym, potrzebującym opieki i życzliwej troski w jesieni ich życia z terenu naszej Archidiecezji.

2. Europejskie spotkanie młodzieży w Madrycie organizowane przez wspólnotę Braci z Taizé odbędzie się w dniach od 26 grudnia 2018 r. do 2 stycznia 2019 r. Szczegóły dotyczące wyjazdu można znaleźć na plakacie, w Wydziale Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej oraz na stronach internetowych www.raban.org.pl, www.lodzpiotrowa.pl.

3. Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie „Kamienica” oraz Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej zapraszają na Warsztaty Muzyki Liturgicznej „Veni!”. Trzon repertuaru będą stanowiły adwentowe pieśni związane z radością oczekiwania na narodziny Syna Bożego i nadzieją na Jego powtórne przyjście. Warsztaty odbędą się w dniach 14-16 grudnia 2018 r. w klasztorze oo. Dominikanów  w Łodzi (ul. Zielona 13). Poprowadzą je: o. Dawid Kusz OP, Ula Rogala oraz Rafał Maciejewski. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich, którzy chcą modlić się śpiewem liturgicznym. Więcej szczegółowych informacji wraz z formularzem zgłoszeniowym można znaleźć na stronie internetowej: lodz.dominikanie.pl/kontakt/veni

4. Dnia 11 listopada br. będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji – w ramach cyklicznych spotkań – w poniedziałek 12 listopada 2018 r. Akademia Sztuk Dobrych i Przyjemnych zaprasza na kolejne wykłady:
mgr Witold Paprocki [SMK] – Carmen Patrium. Dzieje hymnu narodowego
dr hab. Jerzy Wiśniewski [UŁ] – Wojciech Młynarski o Polsce i Polakach.
Zajęcia Akademii odbywają się w godz. 17.00-20.00 w Studium Muzyki Kościelnej AŁ (ul. Zgierska 123). Więcej informacji www.smk.archidiecezja.lodz.pl

5. Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza oraz Wyższe Seminarium Duchowne zapraszają kandydatów, ministrantów, lektorów i ceremoniarzy na Dzień Jedności Służby Liturgicznej, który odbędzie się w sobotę 24 listopada w Archikatedrze Łódzkiej oraz  w budynku Seminarium pod hasłem: „Niepolegli”.
Program naszego spotkania jest następujący:
9.30 – Zawiązanie wspólnoty
10.00 – Eucharystia
11.30 – Program powołaniowy przygotowany przez alumnów WSD
(podział na grupy po zakończeniu Eucharystii; przejście do seminarium)
14.00 – Zakończenie w Archikatedrze
Po Eucharystii zapraszamy kapłanów na posiłek i spotkanie informacyjne w Wydziale Duszpasterstwa Młodzieży (Skorupki 13).

6. List Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego na II Światowy Dzień Ubogich

Drodzy Siostry i Bracia,

Już po raz drugi papież Franciszek zaprasza cały Kościół do przeżycia Dnia (a właściwie TYGODNIA) Ubogich: od 12 do 18 listopada. W tym roku zdaniem, które ma nas poprowadzić przez ten niesłychanie ważny czas, jest werset Psalmu 34: „Oto biedak zawołał, i Pan go wysłuchał” (zob. Ps 34, 7).

Nie jest to wcale jedynie proste zdanie opisowe – odnotowujące zbawcze Boże interwencje na rzecz ubogich w przeszłości. To zdanie niesie w sobie OBIETNICĘ na przyszłość! Nadzieję dla każdego, kto znalazł się w jakiejkolwiek „biedzie”. Pokrzepienie – na samą myśl, że ze swoją biedą nie zostaje sam. Jest KTOŚ, kto „słyszy” jego wołanie; i nie tylko nie zostawi go samego „w biedzie”, i nie tylko chętnie ją z nim podzieli, ale także znajdzie na jego rozpaczliwe wołanie adekwatną i konkretną odpowiedź.

Pan obiecuje, że „usłyszy” ubogiego. Czy nie jest to obietnica złożona również w naszym imieniu?! Czy Bóg może usłyszeć biedaka inaczej niż NASZYMI USZAMI???

Zapewne może… I wielokrotnie tak się dzieje. Papież Franciszek gorzko zauważa, iż krzyk ubogich, który przebija niebiosa, i dociera do Boga – przez nas nierzadko nie jest słyszany (nawet jeśli pada z najbliższej odległości)…
Tym bardziej, otwórzmy szeroko uszy i oczy w Tygodniu Ubogich. Rozszerzmy serca! Pobudźmy w sobie „wyobraźnię miłosierdzia”. Włączmy się z ochotą w inicjatywy zaproponowane przez naszą „Caritas”; zdobądźmy się na własne i oryginalne.

„Caritas” już dostarczyła do wszystkich parafii znane wszystkim „Tytki”. Zapraszam Was, byście je nie tylko wypełnili darami dla ubogich, ale byście następnie rozdzielili ich zawartość w swoim własnym otoczeniu; podejmijmy też chętnie pomysł Ojca Świętego, by w niedzielę, 18 listopada, spożyć posiłek RAZEM z ubogimi – zaproście ich do siebie (np. niedzielny, rodzinny obiad), albo na wspólną AGAPĘ po parafialnej Sumie. Rozmowa i spotkanie zawsze znaczą więcej niż tylko materialne wsparcie.

W samej Łodzi chcemy Tydzień Ubogich wykorzystać z jednej strony na konkretną pomoc, z drugiej zaś na przekaz najważniejszych informacji. Przygotowaliśmy niewielki, darmowy informator charytatywny, zawierający najpotrzebniejsze adresy – miejsc, w których można zjeść, umyć się, przespać, znaleźć pomoc prawną czy medyczną. Będzie go można otrzymać m. in. w naszym autobusie, który popołudniami będzie kursował po mieście. To ten sam autobus, który w miesiącach zimowych jeździ w godzinach nocnych po Łodzi, dostarczając potrzebującym ciepłego posiłku. W niedzielę, 18-go, autobus będzie stał przy Katedrze, do której zapraszam wszystkich na Mszę św. o godz. 12.30 (a po niej na wspólny posiłek).

Szczególnym wydarzeniem tegorocznego Tygodnia Ubogich będzie inicjatywa „Różaniec za Braci” przygotowana przez naszą „Caritas” oraz Stowarzyszenie „Dom Wschodni”. We współpracy z nimi łódzka młodzież własnoręcznie wykonała różańce, których krzyże zrobione są z drewna pochodzącego ze zniszczonego podczas wojny w Syrii kościoła. Gorąco zachęcam: nabądźcie te różańce – pomódlcie się na nich (wspólnie w parafiach, lub indywidualnie) za Syrię, właśnie w Niedzielę Ubogich. Wszystkie ofiary zebrane przy tej okazji przekażemy na pomoc najuboższym w Syrii.

Pamiętajcie, to nie żadna „łaska”; to raczej tylko najskromniejszy wyraz wdzięczności. Wyznajemy przecież wiarę przekazaną nam przez starożytny Kościół – niezwykle dynamiczny właśnie na tamtych terenach. Chętnie śpiewamy na naszych Liturgiach pieśń „Dziękujemy Ci, Ojcze nasz!”.

To jedna z najstarszych chrześcijańskich pieśni – starsza od niektórych Ksiąg Nowego Testamentu: powstała w I wieku w Syrii. Oczywiście, namawiam do ożywienia również innych inicjatyw kierowanych w stronę Bliskiego Wschodu, jak choćby „Rodzina – rodzinie”, animowana przez „Caritas”.

„Biedak zawołał, i Pan go usłyszał!” Prośmy Pana, byśmy – jak On – nastawili uszu na krzyk ubogich. A jeszcze bardziej nastawili SERCA, które jako jedyne (!) zdolne są usłyszeć krzyk NIEMY – niemy z bólu, niemy z beznadziei, niemy z rozczarowania i zniechęcenia, niemy z rezygnacji i rozpaczy. Prośmy Pana, by się podzielił z nami swoim słuchem. Na Dzień Ubogich. Na Tydzień. Na Rok. Na ZAWSZE!

Wasz Arcybiskup

Grzegorz Ryś
Metropolita Łódzki

Łódź, dnia 4 listopada 2018 roku
Św. Karola Boromeusza

___________________________________________________________________________________
Zarządzenie:
powyższy List Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego należy odczytać we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji łódzkiej w niedzielę 11 listopada br. podczas ogłoszeń parafialnych;
W kazaniach w niedzielę 18 listopada należy wykorzystać Orędzie Ojca Świętego Franciszka na II Światowy Dzień Ubogich, Biedak zawołał, a Pan go usłyszał

Biskup Marek Marczak
Wikariusz Generalny