Archidiecezja Łódzka
Uśmiechnięty Autobus Caritas dla ubogich wyruszył na łódzkie ulice
15:40 | 12.11.2018 | Wyświetleń: 952

„Miłość zaczyna się od uśmiechu” – to hasło jakie znajduje się na autobusie, który wyruszył na łódzkie ulice, a w którym ubodzy i potrzebujący będą mogli uzyskać stosowaną pomoc lekarską i psychologiczną, otrzymają ciepły posiłek oraz odzież.

Przed wyruszeniem w drogę autobusu z zajezdni przy ul Nowe Sady, odbył się briefing prasowy rozpoczynający całą akcję.

– Ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś zaproponował, aby autobus – który w okresie zimowym jeździ po mieście pomagając potrzebującym – wyjechał na ulice Łodzi w Tygodniu Ubogich, który właśnie dziś się rozpoczyna. – tłumaczy ks. Andrzej Partyka, dyrektor łódzkiej Caritas. – Zależało nam na tym, aby Światowy Dzień Ubogich, który obchodzić będziemy w niedzielę 18 października poprzedzić takim tygodniem informacyjno – edukacyjnym ale także pomocowym. – dodaje.

Akcja związana z autobusem Caritas na ulicach Łodzi nie byłaby możliwa, gdyby nie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK), które udostępniło autobus oraz inne Autobus Uśmiechu – wyruszył na łódzkie ulice instytucje, które wspierają i chętnie się włączyły w tę akcję. Wśród nich jest Straż Miejska, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Siostry Misjonarki Miłości, Rycerze Kolumba, Szpital Bonifratrów oraz Centrum Służby Rodzinie.

– W tym roku nie tylko obchodzimy Światowy Dzień Ubogich, ale cały Tydzień Ubogich. – mówił podczas briefingu abp Grzegorz Ryś. – W tych wszystkich obchodach nie chodzi tylko o to, by zebrać dary dla uboższych rodzin czy uboższych w ogóle i potem im je rozdać. Tylko lepiej zebrać te dary i mając je do dyspozycji zaprosić ludzi biedniejszych na obiad i spożyć go razem z nimi. Ważny jest moment spotkania, w którym odkrywamy też wartość drugiego człowieka. – podkreślił

zobacz także: LIST ARCYBISKUPA METROPOLITY ŁÓDZKIEGO NA II ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH

Każdy przychodzący do autobusu i korzystający z pomocy otrzyma bezpłatny „Przewodnik po Łodzi”, w którym znajdzie potrzebne adresy, mapki związane z tym gdzie można zjeść, spać i umyć się.

Dodatkowa inicjatywą, która odbędzie się w II Światowy Dzień Ubogich jest akcja „Różaniec dla Braci”, której inicjatorem jest ks. Przemysław Szewczyk. – Młodzież przygotowała drewniane rożeńce, które zakończone są krzyżykiem wykonanym z drewna pochodzącego ze zniszczonego podczas wojny w Syrii kościoła. – tłumaczy inicjator akcji.

zobacz także: ARCYBISKUP GRZEGORZ ZAPRASZA DO CZYNNEGO UDZIAŁU W TYGODNIU UBOGICH

Łódzki Autobus Uśmiechu będzie kursował po całej Łodzi w dniach od 12- 18 listopada w godzinach 14:00 – 20:00, a kursować będzie po następującej trasie.

Trasa autobusu:

  1. 14.00 – wyjazd z zajezdni Nowe Sady
  2. 14.20 – 15.00 – Rynek Górniak / Piotrkowska
  3. 15.15 – 16.00 – Przybyszewskiego / Kilińskiego
  4. 16.30 – 17.15 – Plac Zwycięstwa / Targowa
  5. 17.45 – 18.30 – Pasaż Schillera
  6. 19.00 – 20.00 – Stary Rynek