Autor: Antoni Zalewski
Wyświetleń: 1324
Parafia Dobrego Pasterze | obchody 100. rocznica odzyskania Niepodległości
Udostępnij

Parafia pw. Dobrego Pasterza w Łodzi rozpoczęła obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w sobotę, 10 listopada 2018 r., wieczorną Mszą Świętą. Formularz Eucharystii był niedzielny ale wierni tego dnia modlili się również w intencji Ojczyzny.

Uroczystości kontynuowano w niedzielę – 11 listopada podczas wszystkich Mszy Świętych. Dekoracje wykonano następujące: przy ołtarzu krzyż, zapalone świece ołtarzowe. Na tle ołtarza godło Polski, wokół daty: 1795, 1918, 1920, 1980, 2018. Poniżej bukiet biało-czerwonych goździków i zapalony znicz.

Po sobotniej Uczcie Eucharystycznej parafianie mogli zobaczyć i przeżyć  inscenizację religijno-patriotyczną przygotowaną i wystawioną przez drużynę harcerską ZHR ze szczepu „Impeesa” oraz młodzież z parafialnej scholi. Jej motywem przewodnim były pieśni,  modlitwy i rozważania o kapłanach niezłomnych, którzy w czasie niewoli narodu polskiego, włączali się w walkę i działania na rzecz odzyskania wolności.

Słowo wstępne wygłosił Ks. Proboszcze – Ks. Czesław Duk, który podkreślił, że należy się radować z wolnej Polski, pielęgnować ją i modlić się o nią – między innymi dlatego właśnie dla wspólnoty zostało zorganizowane przedstawienie. Następnie dodał, że każdy wierny winien pamiętać o tym, że niepodległość i wolność nie są nam dane raz na zawsze. Trzeba być czujnym, a sprawie Ojczyzny należy być oddanym w każdej chwili, by już więcej nie ziściło się powiedzenie: „Mądry Polak po szkodzie”.

W czasie inscenizacji odśpiewano wspólnie z wiernymi następujące pieśni: hymn Polski, Rotę,  Z dawna Polski Tyś Królową, Boże coś Polskę. Odmówiono modlitwę inspirowaną słowami Jana Pawła II „Boże pomóż nam kochać to, co ojczyste” oraz „Modlitwę za Ojczyznę” ks. Piotra Skargi. Przybliżono postacie kapłanów niezłomnych: Adama Chmielowskiego-brata Alberta, Józefa Kalinowskiego-ojca Rafała, ks. Stanisława Brzózkę, bł. o. Honorata Koźmińskiego, ks. Piotra Wawrzyniaka, ks. Wacława Blizińskiego, ks. Marcelego Godlewskiego, bpa Władysława Bandurskiego, Urszuli Ledóchowskiej, Ks. Stanisława Adamskiego, ks. bpa Stanisława Galla, abpa Aleksandra Kakowskiego, ks. Achillesa Ratii (późniejszy papież Pius XI), ks. Ignacego Skorupki - myśl o wolnej Polsce niepodległej była dla nich ponad wszystkim. Sobotnia część obchodów zakończyła się Apelem Jasnogórskim.

W niedzielę, 11 listopada, po wszystkich Mszach Świętych harcerze i schola prezentowali religijno-patriotyczną inscenizację wiernym uczestniczącym w Uczcie Eucharystycznej.

 

Udostępnij