Archidiecezja Łódzka
Łódzcy klerycy pielgrzymowali do swojego Patrona
07:16 | 12.11.2018 | Wyświetleń: 807

Rok 2018 został ogłoszony przez Episkopat Polski rokiem św. Stanisława Kostki. Jest to związane z 450. rocznicą śmierci polskiego jezuity z Rostkowa, który jest patronem dzieci i młodzieży, ale również łódzkiego seminarium.

W ramach obchodów tego roku, 10 listopada 2018 roku wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła pielgrzymkę do sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie. Dzień ten stał się okazją do spotkania ze Świętym i zatrzymania nad Jego życiem. Jako, że  13 listopada co roku w seminarium odbywa odpust św. Stanisława, to pielgrzymka miała charakter przygotowania do tego święta i stała się swoistym dniem skupienia ze św. Stanisławem Kostką.

Dzień skupienia rozpoczął się od wykładu w Sali Senatu Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. W wykładzie poprowadzonym przez pana profesora Radosława Lolo, klerycy poznali historię życia i tradycje związane ze św. Stanisławem. Poznano również historie szkół jezuickich, głównie Kolegium Jezuickie w Pułtusku wraz z jego siedzibą i Kościołem Piotra i Pawła.

Zwieńczeniem pielgrzymki była Msza święta w sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie, której przewodniczył ksiądz rektor Sławomir Sosnowski.