Archidiecezja Łódzka
Koncerty pieśni patriotycznych w parafiach Domaniew i Budzynek
11:44 | 05.11.2018 | Wyświetleń: 639

Obecny rok przeżywamy w naszej Ojczyźnie jako świętowanie jubileuszu 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji w minioną niedzielę (4 listopada br.) w parafii pw. św. Floriana w Domaniewie i Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Budzynku odbył się okolicznościowy koncert pieśni liturgicznych i patriotycznych w wykonaniu chóru Cantate Collective z Piotrkowa Trybunalskiego.

Chór istnieje od 3 lat; początkowo jako chór szkolny I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Tryb., a potem jako chór piotrkowskiej parafii farnej św. Jakuba Apostoła, gdzie działa do dzisiaj. Wykonuje muzykę sakralną, poważną jak i rozrywkową. W 2016 roku chór wystąpił na zaproszenie Prezydenta RP i Węgier podczas obchodów dni przyjaźni polsko-węgierskiej; ponadto uświetniał państwowe obchody 550-lecia Parlamentaryzmu oraz Mszę prymicyjną Jego Eminencji ks. kard. Konrada Krajewskiego w Archikatedrze Łódzkiej.

Wczoraj, w obydwu parafiach, na zaproszenie proboszcza, ks. Tomasza Estkowskiego, zaprezentował a capella najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne i wojskowe, a także wybitne (i trochę zapomniane) dzieła polskich kompozytorów.

W najbliższą niedzielę – 11 listopada – zaplanowano w obydwu parafiach kolejny koncert o tematyce patriotycznej. Tym razem wystąpi „bard młodego pokolenia” – jak o nim zwykło się mówić – Pan Bartłomiej Kurowski. Wstęp wolny.