Autor: Antoni Zalewski
Pabianice: Wincentyńskie Spotkanie Młodych

Papież Franciszek  w Liście do Młodych przed Synodem napisał: "Lepszy świat budowany jest także dzięki wam, waszej chęci zmian i waszej wielkoduszności. Nie lękajcie się słuchać Ducha Świętego, który podpowiada wam odważne decyzje, nie zwlekajcie, gdy sumienie wymaga od was podjęcia ryzyka, aby iść za Nauczycielem. Również Kościół pragnie słuchać waszego głosu, waszej wrażliwości, waszej wiary; a nawet waszych wątpliwości i waszej krytyki". Konkretną odpowiedzią na to wezwanie Ojca Świętego było WINCENTYŃSKIE SPOTKANIE MŁODYCH, które odbyło się w Parafii Najświętszej Maryi Panny w Pabianicach w dniach 12-14 października 2018 r.

Czym jest Wincentyńska Młodzież? To wspólnota wspólnot skupionych przy parafiach prowadzonych przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Czym są takie spotkania? To weekendowe spotkanie odbywające się co roku w różnych misjonarskich parafiach w Polsce. Jaki jest tego cel? Spotkanie młodych wraz z księżmi misjonarzami i klerykami, by pogłębić duchowość św. Wincentego, zobaczyć współczesne wezwania i zaangażować się w codzienności. To taki drobny zastrzyk Bożej energii w duchu św. Wincentego a Paulo.

I tak młodzież z 11 parafii wzięła udział w Wincentyńskim Spotkaniu Młodych w Pabianicach. Punktem startowym po rozlokowaniu się w budynkach szkoły św. Wincentego a Paulo i po kolacji była Eucharystia, której przewodniczył bp Paweł Socha CM. Przedłużeniem Eucharystii było czuwanie prowadzone przez Dom Chwały. Następnego dnia, po jutrzni, śniadaniu młodzi uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył ks. Jacek Piotrowski CM, duszpasterz powołaniowy Zgromadzenia, homilię wygłosił ks. Paweł Holc CM, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Księży Misjonarzy. Młodzi podzieleni na sześć grup odbyli warsztaty modlitwy w Duchu Świętym. I przyszedł czas na obiad i popołudniowy "wehikuł czasu", czyli ewangelizacyjną przejażdżkę zabytkowymi autobusami do Łodzi. W czasie jazdy wszyscy śpiewali przy dźwięku gitary. Wieczorem Klerycki Zespół "Lazaryści" uwielbiał Boga w koncercie, gdzie młodzi mogli śpiewać, tańczyć i dobrze się bawić. Po takim zastrzyku radości przyszedł czas wyciszenia i nabożeństwa fatimskiego z różańcem, procesją ze świecami wokół kościoła i uwielbieniem prowadzonym przez Odnowę w Duchu Świętym. Niedziela to był czas uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. Maciej Mroczek CM, jeden z organizatorów, a homilię wygłosił ks. Waldemar Rakocy CM, biblista.

Po Mszy świętej przyszedł czas na odkrycie Owoców Ducha Świętego. Młodzież otrzymała pamiątkowe torby (dziewczyny) i worki na plecy (chłopaki), które wypełniła jabłkami, by podzielić się nimi z drugim człowiekiem. W czterech grupach pod opieką księży, diakona i siostry zakonnej wyruszyli w szczególne miejsca: do Domu pomocy społecznej, Zakładu opiekuńczo leczniczego im. św.  Jana Pawła II , Schroniska dla osób bezdomnych oraz na spacer po mieście, by dać świadectwo modlitwy różańcowej.

To była piękna lekcja miłosierdzia, gdzie oprócz wspólnej modlitwy, uśmiechu, śpiewu można było podzielić się zwykłym owocem, ale był to gest serca.  I tak oto młodzież umocniona Duchem Świętym z błogosławieństwem udała się do swoich domów i parafii. Ale to nie wszystko. Wincentyńskie Spotkanie Młodych to nieoceniona praca ok 50 wolontariuszy. Ponadto każda grupa parafialna zaangażowała się w przygotowanie i przebieg tego wyjątkowego weekendu. Wolontariuszami była młodzież z Liturgicznej Służby Ołtarza, Młodzieży Misjonarskiej, Scholi, Krucjaty Maryjnej i Duszpasterstwa akademickiego Przystań. Za posiłki byli odpowiedzialni wolontariusze ze Stowarzyszenia Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo, Apostolatu Maryjnego oraz Rodziny Różańcowej.

Świeccy animatorzy poprowadził warsztaty modlitwy, Zespół wokalny Laudamus śpiewał na Mszy świętej, Odnowa w Duchu Świętym prowadziła czuwanie modlitewne, III  Zakon świecki św. Franciszka wraz z Grupą modlitewno- pokutną adorował Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w oratorium przez kilka godzin. Taką siłę modlitwy i niesienia pomocy przez sztab ponad 100 osób było czuć. I Stworzyciel Duch Święty przyszedł.