O. Plewka: chcemy dać swój czas, swoją radość, swoje serce! – Redemptoryści w Łodzi (wywiad)

- Ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś zapytał naszego przełożonego prowincjalnego – ojca Janusza Soka o to, czy bylibyśmy gotowi - chętni do pracy w Łodzi. Ojciec prowincjał się zgodził i stąd jesteśmy tutaj. – mówi w wywiadzie dla portalu Archidiecezja Łódzka o. Maciej Plewka,  redemptorysta – proboszcz łódzkiej parafii.

Od 1 sierpnia 2018 roku w Łodzi na Bałutach w niewielkim kościele p.w. św. Marka Ewangelisty rozpoczęło swoją posługę trzech redemptorystów – duchowych synów św. Alfonsa Marii Liguoriego. Choć wielu z nas redemptorystów kojarzy tylko i wyłącznie z Radiem Maryja i z dziełami zwianymi z toruńską rozgłośnią, to jednak ich głównym charyzmatem - jak podkreśla o. Plewka – jest głoszenie ewangelii ludziom ubogim i opuszczonym. Jak głosi jedna z naszych konstytucji, jeśli nie da się głosić, to wystarczy milcząca obecność wśród tych ludzi. – dodaje.

Budowę kościoła p.w. św. Marka Ewangelisty usytuowanego na rogu ulicy Limanowskiego i ul. Piekarskiej w którym posługują oo. Redemptoryści rozpoczęto 10 X 1990 r., a autorem projektu był arch. Roman Jałocha. Po sześciu latach od rozpoczęcia budowy niewielka świątynia została konsekrowana przez abpa Władysława Ziółka. Od samego początku powstania parafii tj. dokładnie od 28 lat posługiwali w niej księża diecezjalni, a od sierpnia tego roku posługę wśród wiernych parafii św. Marka rozpoczęli oo. Redemptoryści.

- Choć jesteśmy tutaj zaledwie od sierpnia – mówi o. Plewka – to już teraz od naszych parafian otrzymujemy wiele życzliwości i dowodów radości na to, że tu jesteśmy. Jak chodziłem z Komunią świętą po ulicach naszej parafii z racji pierwszego piątku nie usłyszałem żadnego wulgaryzmu, czy też obraźliwych gestów. Ogromna życzliwość, nawet od osób, od których bym się nie spodziewał, że może tak być. Daj Panie Boże, by było tak cały czas. – podkreśla proboszcz bałuckiej parafii.

Zapraszając mieszkańców Łodzi do niewielkiego kościoła p.w. św. Marka ojciec Maciej odwołał się do słów św. Klemens Hofbauer i powiedział – stałem się bardzo ubogi, ale nie do tego stopnia, bym nic nie miał do dania. Materialnie nic nie jesteśmy w stanie dać, ale chcemy dać swój czas, swoją radość swoje serce, które możemy dzielić na drobne kawałki dla tych, którzy potrzebują tej pomocy. Zapraszam serdecznie do nas! – zaznacza proboszcz.

Msze święte w parafii św. Marka Ewangelisty w Łodzi w tygodniu odbywają się o godz. 7:00; 17:00 i 18:00 zaś w niedzielę i uroczystości o godz. 8:00, 9:30: 11:00, 12:30 – z udziałem dzieci i 18:00. Z sakramentu pokuty i pojednania można skorzystać podczas każdej Mszy św. Zaś kancelaria czynna jest w dni powszednie 16:00 – 17:30.