Archidiecezja Łódzka
Dzień Dziecka Utraconego w Zgierzu
17:32 | 17.10.2018 | Wyświetleń: 242

W dniu 15 października, w Dzień Dziecka Utraconego, ze łzami w oczach i bagażem trudnych doświadczeń, po raz pierwszy w Zgierzu, w kościele Matki Boskiej Dobrej Rady, na Mszy świętej i Różańcu zgromadzili się licznie wierni z dekanatu zgierskiego.

Rodzice złożyli 56 zapalonych zniczy jako znak pamięci o Utraconych Dzieciach, a te Dzieci, które wcześniej zostały zgłoszone przez Rodziców, ksiądz Prałat wymienił na początku Mszy świętej, było ich 34. W rozważaniu po Ewangelii celebrans przytoczył sprzed kilku lat trzy świadectwa matek po stracie dziecka.

Jedna z nich napisała, że nie miała odwagi, aby zabrać ciałko dziecka ze szpitala. Ta Msza święta, zapalenie zniczy i złożenie przed ołtarzem, było dla mnie dopełnieniem pogrzebu mojego dziecka.

Fragment świadectwa drugiej: Udział we wczorajszej Mszy był dla mnie trudnym przeżyciem, ale pokrzepiającym. Cieszy mnie to, że Kościół w ten sposób podchodzi do tej sprawy. … Na szczęście jest to już normalne, że chowa się takie Maluszki, przecież to nasze dzieci, ich serduszka biły, krótko, ale biły. Mimo tego, że moja rodzina odradzała mi, jestem szczęśliwa, bo pamięć o naszym dziecku nie minie – urodziło się, ma imię, istniało. Grób będzie namacalnym dowodem dla naszych przyszłych dzieci, że mają siostrzyczkę, dla moich rodziców, ze mają wnuczkę…tylko, że jest w niebie.

Celebrans podkreślił, że Dzień Dziecka Utraconego jest ważny, bo nie ma chyba rodziny, w której nie zdarzyłoby się to nieszczęście, że to rodzice odprowadzają swoje dzieci do bram wieczności, a nie dzieci rodziców. Świat staje do góry nogami i wszystko ulega przewartościowaniu. Zamiast nietrafionych pocieszeń, jesteśmy razem z wami, drodzy Rodzice po stracie dziecka; modlimy się z Wami i za Was, za Wasze Dzieci; a Dzień Dziecka Utraconego jest także po to, aby wspólnota Kościoła, aby rodzina, przyjaciele i znajomi chcieli być z Wami, rozumieć Was i pomóc autentycznie przeżyć czas żałoby.

Na to modlitewne spotkanie zapraszali w niedzielnych ogłoszeniach kapłani dekanatu zgierskiego.