Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś do Synodu Luterańskiego: bardzo chciałem być tu z wami!
16:21 | 14.10.2018 | Wyświetleń: 5292

– Jeszcze wczoraj w południe byłem na Synodzie w Rzymie, wracam tam dzisiaj w nocy, ale bardzo chciałem być dziś tu z wam. Myślę, że to nie jest żaden przypadek, że nasze Kościoły wspólnie przeżywają Synod w tym samym czasie. – zauważył metropolita łódzki.

Po raz pierwszy w Łodzi obraduje Synod Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego. W związku tym do centrum Polski zjechali duchowni i świeccy przedstawiciele Kościoła, aby obradować na temat istotnych spraw związanych z życiem Polskiej Wspólnoty Luterańskiej.

– Synod to najwyższa władza Kościele Ewangelicko – Augsburskim. – tłumaczy ks. Michał Makula – proboszcz luterańskiej parafii p.w. św. Mateusza w Łodzi. – W skład Synodu wchodzą duchowni (15 księży), biskupi (z urzędu) oraz  30 świeckich delegatów z poszczególnych diecezji, którzy tworzą zarząd Kościoła. Na synodzie poruszamy te kwestie, które są najbardziej istotne w życiu Kościoła, kierunki, którymi powinien On podążać. – podkreśla duchowny.

Podczas niedzielnego nabożeństwa z Wieczerzą Pańską sprawowanego w Kościele Ewangelicko – Augsburskim p.w. św. Mateusza w Łodzi obecny był metropolita łódzki – ks. abp Grzegorz Ryś, który odpowiedział na zaproszenie władz Kościoła do wzięcia udziału w nabożeństwie i jednej z sesji obrad Synodu.

Podczas pozdrowienia uczestników nabożeństwa ksiądz arcybiskup życzył Braciom Luteranom obradującym w Łodzi obfitych owoców obecnego Synodu, zwracając uwagę na szczególne dwa: – by owoc waszego synodu był inny niż założyliście, byście doświadczyli mocy Jezusa Chrystusa, który z największą miłością, jednak ma trochę inne widzeniem nas samych – bo nie tylko widzenie ale i moc, miłość i pragnienie dawać nam to, co najlepsze. – zaznaczył. Drugim owocem, a zarazem życzeniem było  – usłyszcie Jezusa, gdy do was mówi,  abyście nie widzieli tylko swoich problemów, ale abyście przede wszystkim odkrywali swoją wielką godność jaką macie w oczach Bożych.- dodał łódzki pasterz.

Po nabożeństwie odbyła się kolejna sesja Synodu Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, czasie której arcybiskup łódzki wygłosił referat zatytułowany: Ewangelizacja, a ekumenizm.