Archidiecezja Łódzka
Łódzka młodzież w Taizé
12:33 | 07.08.2018 | Wyświetleń: 1075

Taizé jest miejscem szczególnym na mapie ekumenicznej komunii między narodami i religiami. Życie w prostocie, jedności i radości są wartościami przyciągającymi ludzi młodych z całego świata. Bracia ze Wspólnoty z otwartymi ramionami przyjmują pielgrzymów, oferując nie tylko dach nad głową i wyżywienie, ale również pomagają im zaczerpnąć ze źródła jedności, którym jest wspólna modlitwa i trwanie w ciszy.

Chcąc doświadczyć tych wartości i atmosfery młodzi z Archidiecezji Łódzkiej wraz z ks. Arkadiuszem Lechowskim udała się w lipcu na tygodniowy wyjazd do Taizé. Młodzi nie tylko czerpali z doświadczenia życia Braci, ale również włączyli się w codzienne życie Wspólnoty m.in. poprzez pracę z dziećmi, zmywanie naczyń. Każdego dnia, oprócz wspólnych modlitw, uczestniczyli we wprowadzeniach biblijnych i warsztatach tematycznych. Szczególnym momentem były spotkania z braćmi. Aloisem, Maciejem, Wojciechem i Markiem. Dzięki tym spotkaniom młodzi mogli bardziej zrozumieć ideę Taizé, a także poznawali aspekty codziennej pracy i posługi Wspólnoty. Brat Marek podzielił się swoim pozytywnym doświadczeniem towarzyszenia uchodźcom przyjętym przez Wspólnotę w Taizé.

Szczególną atmosferę każdego dnia budował chór, który wraz z kilkoma tysiącami młodych śpiewał w trakcie modlitw porannej, południowej i wieczornej. Młodzi wrócili do Łodzi z wyniesionym ze Wzgórza Taizé pokojem, a także międzynarodowymi przyjaźniami, dzięki którym odkrywali oblicze wspólnej modlitwy i jedności.

Młodzi naszej Archidiecezji już dziś zapraszają na comiesięczne ekumeniczne spotkania modlitewne, oraz cykliczne Wieczory Światła ze śpiewami z Taizé. Będą one możliwością zaczerpnięcia ducha pokoju i jedności poprzez wspólną modlitwę. Jednocześnie będzie to szczególny czas przygotowania do przyszłorocznego wyjazdu do Taizé, jak również na coroczne Europejskie Spotkanie Młodych, które na przełomie roku organizowane jest przez Wspólnotę z Taizé w Madrycie.

Comiesięczne spotkania modlitewne, będą odbywały się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca w parafii św. Anny w Łodzi.