Archidiecezja Łódzka
Dzień Energetyka 2018
14:01 | 14.08.2018 | Wyświetleń: 2222 | Autor: Antoni Zalewski

We wtorek 14 sierpnia, we wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś, odprawił Mszę Świętą w intencji wszystkich energetyków i ich rodzin, w kościele Zesłania Ducha Świętego w Bełchatowie.

W swojej homilii Metropolita Łódzki przywołał postać św. Maksymiliana Marii Kolbe. Mówił, że „życie Maksymiliana jest życiem owocnym. Wy jesteście owocem życia Maksymiliana, skoro przyznajecie się do niego, przyzywacie go jako swojego patrona. Życie św. Maksymiliana też w szczególny sposób owocuje życiem Jana Pawła II.” Pasterz przywołał własne doświadczenie z czasów prac beatyfikacyjnych Jana Pawła II. Abp. Ryś wspomniał o dokumencie z Synodu Biskupów z lat 70, kiedy w Rzymie dyskutowano o kapłaństwie, a także o celibacie. „Argumenty były rozmaite. Kard. Wojtyła jako jedyny argument stawiał postać św. Maksymiliana. Nie argumenty teoretyczne, ale osobę. Popatrzcie na osobę, popatrzcie kim on był”- mówił Ksiądz Arcybiskup.

„To co mnie wtedy bardzo uderzył, to podkreślenie, że św. Maksymilian, to nie tylko wzór kapłaństwa, ale i człowieczeństwa. Jest wzorem dla każdego. Jest wzorem człowieczeństwa, przez to, że szukał spełnienia siebie, w darze z siebie samego. Człowiek nie może się spełnić w życiu inaczej, jak dając siebie w sposób wolny. Maksymilian jest taką osobą. Pełnie człowieczeństwa osiągną w darze z siebie samego. Maksymiliana nikt nie zabił, on oddał życie”- zaznaczył Metropolita.

Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś pytał także „dokąd w naszych czasach, w naszym świecie, w Polsce, w naszych miejscach pracy będzie wet za wet, cios za cios, zło za zło? Dokąd to ma być? Gdzie jest to pokolenie uczniów Jezusa, którzy są granicą? Zło nie jest w stanie ich przekroczyć, nie dlatego, że są obojętni i odporni, tylko dlatego, że złu sprzeciwiają się dobrem. Wtedy kiedy panuje nienawiść i odwet, oni są tymi, którzy potrafią kochać. Kto może być takim człowiekiem? To jest najważniejsze pytanie dzisiejszej liturgii. Macie ważniejsze pytanie dzisiaj w Polsce? Jezus dzisiaj odpowiada, że takim człowiekiem jest tylko ten, kto jego poznał”- podkreślił Metropolita Łódzki.

Na zakończenie Mszy Św. Ksiądz Arcybiskup zwracając się do energetyków powiedział, że ”ważne jest to co człowiek produkuje, tym posługuje innym, ale najważniejszy owoc pracy, to przemiana ludzkiego serca. Życzę wszystkim energetykom na ich święto, aby ich serce rosło, dzięki pracy, którą wykonują, a nam będzie cieplej.”