Archidiecezja Łódzka
Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela
12:33 | 23.06.2018 | Wyświetleń: 1471

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 24 czerwca 2018 r. 

1. W najbliższy piątek w Rzymie w Uroczystość Św. Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca 2018 r.) Ojciec Święty Franciszek wręczy Ks. Abp. Grzegorzowi Rysiowi Metropolicie Łódzkiemu paliusz, czyli znak szczególnej więzi metropolity z następcą św. Piotra. Paliusz noszony przez papieża i metropolitów jest to biała wstęga utkana z owczej wełny z wyszytymi sześcioma krzyżykami, zszyta w formie koła, zakładana na ornat, której wypustki zwisają na piersiach i plecach. Symbolizuje on owcę, którą na ramionach niesie Dobry Pasterz. Pamiętajmy w tym dniu o modlitwie za naszego Pasterza.

2. W poniedziałek 25 czerwca o godz. 13.00 w Kurii Archidiecezji Łódzkiej (ul. Ks. I. Skorupki 1) będą składane życzenia imieninowe Ks. Abp. Władysławowi Ziółkowi oraz Ks. Bp. Ireneuszowi Pękalskiemu. Po życzeniach nastąpi poczęstunek.

3. Sakrament bierzmowania w Bazylice Archikatedralnej udzielany jest w II piątek miesiąca podczas Mszy św. o godz. 18.00. Kandydatów przygotowują parafie miejsca zamieszkania. Parafia katedralna nie prowadzi przygotowania dla osób spoza parafii. W celu przystąpienia do sakramentu bierzmowania należy udać się do kancelarii swojej parafii, aby uzgodnić z kapłanem sposób i formę przygotowania. Nie ma potrzeby wcześniejszego zgłaszania w kancelarii katedralnej pragnienia przyjęcia sakramentu bierzmowania. Kandydaci przybywają do Archikatedry wraz ze świadkiem o godz. 17.45 przynosząc ze sobą dokument noszący tytuł „Sakrament bierzmowania” (potwierdzający przygotowanie do bierzmowania) z podpisem spowiednika na odwrocie. Dokument ten podaje się kapłanowi bezpośrednio przed przystąpieniem do tego sakramentu. Podczas liturgii obowiązuje strój odświętny.
Terminy:
13 lipca – Bp Ireneusz Pękalski
10 sierpnia – Bp Adam Lepa
14 września – Bp Marek Marczak
12 października – Abp Władysław Ziółek
9 listopada – Abp Grzegorz Ryś
14 grudnia – Bp Ireneusz Pękalski
Zaświadczenia o przyjętym sakramencie bierzmowania wydawane są w kancelarii Parafii Archikatedralnej od poniedziałku po bierzmowaniu. Kancelaria czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 15.00-17.00, w soboty w godz. 9.00-12.00. Informacja o przyjętym sakramencie bierzmowania wysyłana jest również do parafii chrztu.